Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Szwecja  - Przewodnik turystyczny

Szwecja

Podstawowe informacje

Królestwo Szwecji

Język urzędowy: szwedzki
Języki używane: szwedzki
Stolica: Sztokholm
Ustrój polityczny: monarchia parlamentarna
Liczba ludności: 9.33 mln
Powierzchnia: 449 964 km2
Waluta: korona szwedzka (SEK)
Religia dominująca: luteranizm
Kod telefoniczny: +46
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 5

Sztokholm – Wenecja Północy dla rowerzystów

Cyklistów można tu spotkać w zasadzie o każdej porze roku. Nawet, gdy jest bardzo chłodno i leje, przemykają na dwóch kółkach, okryci płaszczami od de »

Szwecja magiczna: latarnie z lodu i loty balonem

Czy rzeźbienie w lodzie jest trudną sztuką – warto spróbować jej w Laponii, na samym kręgu polarnym. To właśnie tutaj, w miejscowości Vuollerim odbędz »

Lodowe hotele: know-how jest domeną Szwedów

-4 stopnie Celsjusza, brak telewizora i Internetu – kto chciałby spędzić noc w takim pokoju hotelowym? A jednak amatorów spania w igloo jest bardzo du »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Na większości terytorium Szwecji panuje klimat umiarkowany, pomimo położenia kraju na północy. Panują tu łagodne temperatury przez wszystkie cztery pory roku. Kraj można podzielić na trzy strefy klimatyczne: południe (klimat morski), centrum (klimat kontynentalny wilgotny) oraz północ (klimat subpolarny). Jednak klimat Szwecji jest cieplejszy i suchszy niż innych krajów położonych na tej samej szerokości geograficznej co spowodowane jest głównie przez Golfsztrom. Zimy na południu kraju są cieplejsze niż w wielu rejonach Rosji, Kanady i USA Z powodu dużej rozciągłości z północy na południe długość nasłonecznienia w ciągu doby waha się dość znacznie. Za kołem podbiegunowym słońce nie zachodzi przez część lata oraz nigdy nie wschodzi przez część zimy. Sztokholm otrzymuje średnio 18 godzin słońca późnym czerwcem oraz tylko około 6 godzin późnym grudniem. Także różnice temperatur są znaczne. Południowe i centralne rejony kraju cechują się ciepłymi latami i chłodnymi zimami. Średnie najwyższe temperatury wynoszą tutaj od 20 do 25 °C a najniższe między 12 a 15 °C w lecie. W zimie średnia temperatura waha się od od -4 do 2 °C. W północnej części kraju lata są krótsze i chłodniejsze, a zimy dłuższe, chłodniejsze i bardziej obfite w opady śniegu. Temperatura często spada poniżej zera w okresie od września do maja. Fale upałów mogą wystąpić kilka razy w roku, także na północy zdarzają się temperatury powyżej 25 °C. Najwyższą zanotowaną temperaturą w Szwecji było 38 °C w miejscowości Målilla w 1947 r. Rekord najniższej temperatury padł w 1966 r. w miejscowości Vuoggatjålme i wynosi -52.6 °C. Opady śniegu występują zwykle od grudnia do marca na południu, od listopada do kwietnia w centralnej Szwecji oraz od października do maja na północy. Zdarzają się zimy, podczas których w południowej, a także w centralnej części kraju śnieg nie pojawia się w ogóle. więcej

Dokumenty i wiza:

W związku z tym, że Polska od 21 grudnia 2007 r. jest członkiem strefy Schengen – obszaru bez kontroli na granicach wewnętrznych, w ruchu osobowym między Szwecją a Polską zniesiona została kontrola na morskich i lotni­czych przejściach granicznych. Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu do 3 miesięcy na terytorium Królestwa Szwecji jest ważny paszport bądź dowód osobisty. więcej

Czas:

UTC +1 – zima, UTC +2 – latowięcej

Opis:


Szwecja, to duży kraj leżący w Północnej Europie, na Półwyspie Skandynawskim. Szwecja jest jednym z większych państw europejskich, a największym na Półwyspie Skandynawskim. Szwecja znana z historii i kultury wikingów jest krajem wyżynnym, o chłodnym klimacie. Państwo to graniczy z Norwegią na zachodzie, Finlandią na północnym wschodzie, Zatoką Botnicką na wschodzie oraz z Morzem Bałtyckim na południu i wschodzie.

Kuchnia Szwecji


Potrawy to między innymi:
   Pokusa Janssona – zapiekanka z pokrojonych w cienkie plasterki ziemniaków, pokrojonej w talarki cebuli, a także filetów sardeli (anchois). Wszystko to zalane jest mlekiem zmieszanym ze świeżą śmietaną i zapieczone w piekarniku na złoty kolor. Zapiekankę spożywa się głównie w okresie świąt Bożego Narodzenia.
   Flygande Jakob – pieczony kurczak z bananami, orzechami i sosem chilli.
   Köttbullar – kulki mięsne przyrządzane z mięsa wołowego lub wołowo-wieprzowego. Podawane są zwykle z purée ziemniaczanym i dżemem z borówek
   Blodpudding – danie z krwi wieprzowej, mleka, mąki żytniej, smalcu, piwa lub syropu z przyprawami.
   Pyttipanna – drobno pokrojone ziemniaki, cebula i mięso (kiełbasa lub kawałki wołowiny) podsmażone na patelni. Pyttipanna podawana jest tradycyjnie z jajkiem sadzonym i burakami.
   Surströmming – kiszony śledź o silnym, charakterystycznym zapachu sprzedawany w zalewie solnej w puszkach.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Osoby wjeżdżające bezpośrednio z obszaru UE nie płacą cła za przewożone rzeczy przeznaczone do użytku osobistego. Bezcłowy przywóz alkoholu z innego kraju UE do Szwecji możliwy jest pod warunkiem, że wwiezie go osobiście osoba, która ukończyła 20 lat, i będzie on przeznaczony jedynie na własne potrzeby. Jeżeli podróżny nie jest w stanie uwiarygodnić posiadania przewożonych dóbr na własny użytek, urzędnik celny może podjąć decyzję o ich zarekwirowaniu. Wyroby tyto­niowe mogą być wwiezione tylko przez osobę mającą ukończone 18 lat i tylko do użytku własnego. Uwaga: Urząd celny ma prawo przeprowadzać kontrole na obszarze całego kraju.

UBEZPIECZENIE. Ze względu na wysokie koszty usług medycznych w Szwecji zaleca się wykupienie indywidualnej polisy ubezpieczeniowej od kosztów leczenia, od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz na powrót chorego do kraju.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA:
   Osoby opłacające w Polsce składki na NFZ w nagłych przypadkach mają prawo do sko­rzystania w Szwecji z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. W tym celu należy okazać bezpośrednio w placówce medycznej dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ uprawnia jedynie do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeż­dżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie.
   Podróżni udający się do Szwecji powinni pamiętać, że opieka medyczna dla osób ubezpieczonych nie jest bezpłatna. Odpłat­ność za poszczególne usługi jest określana przez szwedzkie władze lokalne. Osoby objęte ubezpieczeniem zapłacą taką samą kwotę jak obywatele Szwecjii.
   W przypadkach nagłych zachorowań można udać się także na ostry dyżur do najbliższego szpitala lub w uzasadnionych sytuacjach wezwać karetkę, korzystając z numeru alarmowego 112.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW:
   Ważne prawo jazdy wydane w Polsce jest ważne także na terenie Szwecji. Bezwzględny limit wieku dla osób kierujących pojazdami samochodowymi wynosi 18 lat.
   Ponadto warto wiedzieć, że: niezależnie od pory dnia i roku używanie świateł mijania jest obowiązkowe; z uwagi na bardzo częste i tragiczne w skutkach kolizje ze zwierzyną leśną (np. z łosiami) należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia samochodu przez tereny zalesione; rygorystycznie traktowane są ograniczenia prędkości na drogach (autostrady – 100/120 km/godz., drogi – 70/90 km/godz., teren zabudowany – 40/60 km/godz.); nie istnieje żaden „margines tolerancji”; wszyscy pasażerowie samochodu muszą używać pasów bezpieczeństwa; obowiązkowe są specjalne siedzenia posiadające homologację UE dla dzieci do wzrostu 135 cm;
   prawo szwedzkie jest bardzo surowe w stosunku do osób łamiących przepisy drogowe, a w szczególności prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu (dozwolony li­mit stężenia alko­holu we krwi wynosi 0,2 promila, a w wydy­chanym powietrzu 0,1 mg/l); kary za łamanie przepisów są surowe i bezwzględnie egzekwowane (od wysokiego mandatu i odebrania prawa jazdy aż do pozbawienia wolności);
   Uwaga: Urzędy konsularne w Szwecji przestrzegają kierow­ców przed spożywaniem alkoholu podczas podróży promowej do portów szwedzkich. Kontrola trzeźwości kierowców jest przeprowadzana rutynowo w docelowych portach.
   Polacy przyjeżdżający do Szwecji nie muszą legitymować się zieloną kartą, wystarczy dowód ubezpieczenia OC; zaleca się wykupienie polisy AC oraz Assistance ze względu na wysokie koszty holowania samochodu;
   w razie wypadku można kontaktować się z lokalna policją lub w uzasadnionych sytuacjach dzwonić na telefon alarmowy 112 ;
   W Szwecji funkcjonuje telefon alarmowy 112,  dzięki któremu można powiadomić o wypadku lub zagrożeniu oraz w uzasadnionych sytuacjach wezwać policję, pogotowie, straż pożarną lub inne służby ratownicze. Powszechna jest znajomość języka angielskiego.

Galerie z: Szwecja



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »