kraj:
Szwecja
autor: KLA
31-01-2013, 10:40 komentarzy: 0

Szwecja magiczna: latarnie z lodu i loty balonem

Czy rzeźbienie w lodzie jest trudną sztuką – warto spróbować jej w Laponii, na samym kręgu polarnym. To właśnie tutaj, w miejscowości Vuollerim odbędzie się 10 lutego br. niezwykła impreza – Festiwal tysięcy lodowych latarni.

Festiwal tysięcy lodowych latarni /2011/

Jego pomysł zrodził się równo przed dziesięcioma laty, kiedy tutejszych mieszkanek postanowiło ozdobić uliczki lodowymi latarniami z okazji trwającego właśnie jarmarku Samów.

Dziś oba wydarzenia są ze sobą nieodłącznie splecione, a każdy chętny, nawet przyjezdny może dołączyć do zespołów rzeźbiących w lodzie latarnie. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki – na przykład lodowe serca, kwiaty czy wręcz zamki.

Gdzie jest Vuollerim? Szwecja, Zobacz na mapie

W tym roku będzie tutaj bity rekord Guinessa – 5 lutego, a więc na pięć dni przed właściwym festiwalem organizatorzy wzięli sobie za punkt honoru zapalić aż dwa tysiące latarni! Ma to być największa ekspozycja zapalonych latarni na świecie. Stanie się to dokładnie o godzinie 18. Raz zapalone latarnie będą oświetlać uliczki miejscowości przez kolejne dni aż do niedzieli czyli wspomnianego wcześniej jarmarku.

Gdzie jest Gallivare? Szwecja, Zobacz na mapie

Sto kilometrów na północ, w Gallivare, od 6 do 14 lutego br. odbędzie się mega-zjazd czy raczej zlot baloniarzy. Przewidywany jest udział 15 międzynarodowych zespołów, które wystartują w niebo z tej niewielkiej, lapońskiej wioski.

Zobacz także: Lodowe hotele: know-how jest domeną SzwedówŹródło: ANSA, strona Vuollerim

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Ciekawostki ze świata, Festiwal, Lodowe latarnie, w Szwecji


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »