kraj:
Polska
autor: Anna Kłossowska
31-08-2012, 13:09 komentarzy: 0

17. Południk w Twierdzy Srebrna Góra, największej w… Europie

Rozpoczynający się dziś 17. Południk Dolnośląski Festiwal Podróżników to tylko pretekst do napisania o miejscu, w którym się odbywa. A jest ono absolutnie niezwykłe, choć ciągle jeszcze zbyt mało znane.

Twierdza Srebrna Góra Szturm

Po pierwsze gdzie jest ta Srebrna Góra? Miasteczko znajduje się w południowej części Dolnego Śląska i, cytując najlepszy po nim przewodnik pióra Tomasza Przerwy „ zajmuje malowniczą rynnę górską, opadającą w kierunku wschodnim od przełęczy Srebrnej. Wspomniana przełęcz oddziela Góry Sowie od Bardzkich, stanowiących fragment Sudetów Środkowych”. Cytat jest o tyle istotny, że doskonale ujmuje to, co ukazuje się każdemu turyście po raz pierwszy wybierającemu się do Srebrnej Góry.

Widzi on bowiem rozrzucone wzdłuż głównej i praktycznie jedynej drogi zabudowania miejscowości, pnące się od podnóży gór – 360 m n.p.m. aż do szczytu na wysokości 586 m n.p.m. Ktoś nie dysponujący własnym środkiem lokomocji i bez kondycji poważnie odczuje tę różnicę poziomów.

Miasteczko było kiedyś miastem. 25 czerwca 1536 roku nadano mu nazwę Srebrna Góra i prawa wolnego miasta górniczego (prawa miejskie utraciło po II wojnie światowej). Od końca XIV wieku wydobywano tu bowiem rudę ołowiu ze względu na obecne w niej srebro. Trwało to, z przerwami przez kilka stuleci, a dziś można wybrać się szlakiem dawnych kopalni na tereny „Sztolni Samotnik” i „Doliny Chłopiny”. Inną atrakcją miasteczka jest Wiadukt Srebrnogórski, pozostałość po dawnej kolejce zębatej, która kursowała po górach Sowich na przełomie XIX i XX wieku, gdy miejscowość była kurortem.

Dziś z 30-metrowego, ceglanego mostu organizowane są zjazdy na linie. Najwyższym szczytem Srebrnej Góry jest Góra Warowna, na której znajduje się Fort Donjon czyli Twierdza Srebrnogórska. Zbudowana z rozkazu króla pruskiego Fryderyka II w II poł. XVIII wieku jest najwyżej położoną fortecą w Europie, porównywaną do Gibraltaru. Dziś można ją zwiedzać i brać udział w coraz liczniej organizowanych imprezach, na przykład rekonstrukcjach historycznych bitew.

Jedną z imprez jest trwający właśnie 17. Południku Dolnośląskim Festiwalu Podróżników, który zakończy się 2 września. W programie znalazło się: spotkanie z himalaistą Piotrem Pustelnikiem, Piotrem Strzeżyszem, który rowerem pokonał Andy i Kordyliery, Ewą Skut pokonującą pod żaglami polarne wody czy Łukaszem Pałką, który opowie o Papuasach w… Polsce: http://www.17poludnik.pl/

Zobacz także: XVI Historyczny Rajd Monte Carlo również w Warszawie

Z innych imprez – co roku odbywa się tutaj 1 maja niezwykły pochód, traktujący z dużym przymrużeniem oka obchody święta pracy z czasów PRL:


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Festiwal Podróżników, Srebrna Góra, Szturm, Twierdza


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »