kraj:
Turcja
22-09-2012, 08:47 komentarzy: 0

W zakamarkach podziemnych miast - podziemne Derinkuyu

Pod powierzchnią takich miast, jak Londyn, Portland czy Montreal znajdują się wspaniałe, rozległe kompleksy, zbudowane na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu, kilkuset, a nawet kilku tysięcy lat. Jak wyglądają, czemu powstały i czy można je zwiedzić podczas wakacyjnej wycieczki?

Podziemne miasto - Derinkuyu

Podziemne miasto - Derinkuyu


Turcja również ma swoje podziemne tajemnice. Jedną z nich jest Derinkuyu - podziemne miasto zbudowane ok. 700 lat p.n.e., składające się z trzynastu poziomów, zdolnych pomieścić nawet 4000 ludzi. Jego głębokość wynosi 85 metrów. Do kompleksu prowadzi 600 wejść, zaś w jego wnętrzu znajduje się aż 15 tys. szybów wentylacyjnych.

Historia powstania Derinkuyu jest niejasna - naukowcy nie są nawet pewni, która kultura odpowiada za budowę podziemnego molocha.

Gdzie jest Derinkuyu? Turcja, Zobacz na mapie

Derinkuyu
Derinkuyu, fot. Elena Pleskevich, Wikimedia

Miasto odkryto w 1963 i szybko otwarto je dla turystów. Do dziś można - i jak najbardziej warto - je zwiedzić, ale tylko pod warunkiem, że nie cierpicie na klaustrofobię. Wycieczka z przewodnikiem trwa dwie godziny i kosztuje 40 euro od osoby. Co ciekawe, Derinkuyu to zaledwie jedno z 36 podziemnych miast, które można znaleźć w regionie Kapadocji.

Zobacz także: Rekord Guinnessa: największy na świecie kebab

* * *

Lubicie eksplorować fascynujące i tajemnicze miejsca? Wybierzcie się na wyprawę do jednego z niezwykłych podziemnych miast. Tanie latanie po całym świecie uskutecznicie z portalem Lotnicze-Bilety.pl, którego redakcja przygotowała dla Was ten artykuł.

Derinkuyu
Derinkuyu, fot. Jbribeiro1, Wikimedia

ta nowość ma kolejne części: Poprzednia 1|2|3|4|5|6 Następna

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Derinkuyu, Podziemia, Podziemne miasto, Turystyka


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »