Muzeum Kanału , fot. Anna Kłossowska
Łódź – z którego stopnia skakał Polański i co robi dętka pod ziemią?
To miasto kojarzy nam się z ulicą Piotrkowską i Filmówką. Ale w Łodzi jest znacznie więcej do zobaczenia – chociażby dwa niezwykłe muzea: bajki i kanału „Dętka”.
Zwłaszcza, że niegdyś numer 1 miasta, czyli główna ulica Piotrkowska straciła jakby ostatnio nieco blasku. Fakt, że nadal jest jedną z najdłuższych ciągów handlowych Europy (4,2 km). To tu znajduje się, wzorowana na hollywoodzkiej, Aleja Gwiazd – swoje gwiazdy mają m.in.: reżyserowie Stanisław Bareja, Jerzy Hoffmann, Roman Polański czy Agnieszka Holland, aktorzy tej miary co Krystyna Janda i Daniel Olbrychski, a z nieżyjących już Zbyszek Cybulski, Tadeusz Łomnicki i związana z Łodzią, a kojarzona z komediami muzycznymi międzywojnia Jadwiga Andrzejewska.
Tu, na trotuarach znajdują się grupy plenerowych rzeźb z brązu, obrazujące postacie związane z miastem – Artur Rubinstein gra na fortepianie, a Julian Tuwim po prostu siedzi sobie na ławeczce. Znajdują się pałace i kamienice należące niegdyś do rodzin przemysłowców, a także historyczny hotel Grand-Orbis. I… rekordowo wielki mural.
Jednak Piotrkowska ustępuje dziś miejsca Manufakturze, największemu centrum handlowo- usługowemu w Polsce, zbudowanemu na terenie dawnych zakładów Izaaka Poznańskiego, jednego z największych fabrykantów łódzkich. Rewitalizację budynków przeprowadzono tak fantastycznie, że doskonale odnalazły się w nowej roli – w budynku dawnej przędzalni działa dziś hotel andel’s (architekci zachowali część starych maszyn, wkomponowując je w nowocześnie rozwiązaną przestrzeń).
Gwiazda Andrzeja Seweryna, Aleja Gwiazd, Łódź, fot. Anna Kłossowska
Hotel Andel's - dawna przędzalnia. Futurystyczne lobby z dawnym, maszynowym "osprzętem" może zwiedzić każdy, fot. Anna Kłossowska
Będąc w Łodzi trzeba koniecznie zajrzeć do Filmówki – tutaj, na słynnych schodach, po których biegało wiele pokoleń artystów, figurują dowcipne tabliczki z napisami: „Wajda tu siedział” czy „Polański stąd skakał”.
Filmówka i słynne schody VIP-ów, fot. Anna Kłossowska
Zupełnie inną, mniej znaną atrakcją jest Muzeum Kanału „Dętka”, nazwane tak dlatego, że przypomina kształtem właśnie dętkę. Choć to dawny, podziemny, owalny zbiornik na wodę, wybudowany w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta, przypomina raczej wyglądem podziemia jakiegoś zamczyska /na zdjęciu/.
Zobacz także: W zakamarkach podziemnych miast - podziemia Londynu
Nie tylko dzieci zachwycone będą wizytą w Muzeum Bajki SE-MA-FOR. Na zainteresowanych czekają tu lalki i fragmenty scenografii, pochodzące z najciekawszych i najbardziej znanych filmów animowanych łódzkiego studia. Są wśród nich: „Miś Uszatek”, „Przygody Misia Colargola”, „Mały pingwin Pik-Pok”, jak i arcydzieła światowej kinematografii: „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego, „Ichthys” Marka Skrobeckiego, czy nagrodzony Oscarem, „Piotruś i wilk” Suzie Templeton (w programie zwiedzania przewidziane są projekcje wybranych z nich!).
Źródło: własne, Muzeum Bajki SE-MA-FOR, Muzeum Kanału „Dętka”
Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »
tagi: Aleja Gwiazd, Atrakcje turystyczne, Łódź, Muzeum Dętka
Dodaj komentarz
Aby skomentować musisz się najpierw zalogować
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował.