kraj:
Hiszpania
autor: KLA
07-09-2012, 16:30 źródło: Świat Podróżników     komentarzy: 0

Segovia albo gdzie Walt Disney zobaczył zamek Śpiącej Królewny

Strzeliste wieżyce Alcazaru widać z odległości wielu kilometrów. I od razu przywodzą na myśl bajki dzieciństwa, te o królewiczu i królewnie żyjących szczęśliwie w zamku.

Segovia, zamek i katedra, Kastylia i León, Hiszpania Segovia, zamek i katedra, Kastylia i León, Hiszpania

Wywodzące się z arabskiego słowo alkazar oznacza pałac arabski bądź warowny zamek mauretański. Taką nazwę własną nosi też najcenniejszy zabytek Segovii, miasta w regionie Kastylia i Leon w środkowej Hiszpanii. Zamek miał powstać około XI-XII wieku – jego budowę rozpoczęli Arabowie, ale w międzyczasie miasto przeszło w ręce chrześcijan. Potem był  wielokrotnie rozbudowywany, przebudowywany, otaczany murami obronnymi i ogrodami – wnętrze jego pochłonął w pewnym momencie pożar. Pełnił rolę fortecy, siedziby władców i więzienia oraz szkoły artylerii.

Zamek w Segovii, Hiszpania
Alcázar, Zamek w Segowii, Hiszpania

Gdyby jego kamienne mury miały zdolność rejestrowania wydarzeń, obejrzelibyśmy dziś film z koronacji Izabeli I na królową Kastylii (1474 r.) i ślubu władczyni z Ferdynandem II Aragońskim (ich związek zaowocował unią, jaka dała początek Królestwu Hiszpanii). Warto pamiętać, że to właśnie Izabela wsparła zamorskie podróże Krzysztofa Kolumba. Niemal równo sto lat potem zamek był świadkiem kolejnych zaślubin - Filipa II Habsburga z Anną Austriaczką. Tu kolejna ciekawostka, bo Anna była dopiero jego czwartą żoną . Od pierwszej, Marii Tudor, córki Henryka VIII, Filip uciekł jak tylko mógł najszybciej, choć oboje byli zagorzałymi katolikami, bezlitośnie tępiącymi protestancką „herezję” – kobieta była od niego 11 lat starsza i nie zdołała spłodzić tak oczekiwanego potomka.

Zamek w Segovii, Hiszpania
Alcázar, Zamek w Segowii, Hiszpania

Dziś zamek stanowi niebywałą atrakcję turystyczną nie tylko dlatego, że był dla Walta Disneya źródłem inspiracji przy budowie Zamku Śpiącej Królewny w Disneylandzie.

Drugim, równie chętnie odwiedzanym obiektem w Segovii jest katedra, wzniesiona w stylu gotyku płomienistego. Wieża zegarowa ma 90 metrów. W 23 kaplicach zgromadzone są cenne dzieła sztuki, a szczególny zachwyt budzą chór ze stallami, przeniesione z poprzedniej katedry, która znajdowała się bliżej Alcazaru. Obecna świątynia usytuowana jest w centrum miasta, w jednym z rogów głównego placu – Plaza Mayor.

Katedra w Segovii, Hiszpania
Katedra w Segovii, Kastylia i León, Hiszpania

Będąc w Segovii nie sposób pominąć imponującego akweduktu z czasów rzymskich, składającego się ze 118 łuków. Dostarczał on wodę miastu z odległej o kilka kilometrów rzeki Frio. Do dzisiejszych czasów akwedukt zachował się w znakomitym stanie.

Gdzie jest ta Segovia? Hiszpania, Zobacz na mapie


Akwedukt w Segowii, Hiszpania, fot. Alaskan Dude, Flickr CC

Katedra w Segovii, Hiszpania
Katedra w Segovii, Kastylia i León, Hiszpania

Katedra w Segovii, Hiszpania
Katedra w Segovii, Kastylia i León, Hiszpania, fot. DarwinsPlatypus, Flickr CC

Katedra w Segovii, Hiszpania
Katedra w Segovii, Kastylia i León, Hiszpania

Katedra w Segovii w nocy, Hiszpania
Katedra w Segovii w nocy, Kastylia i León, Hiszpania, fot. Éole, Flickr CC

Fontanna w Segovii, Hiszpania
Fontanna w Segovii, Hiszpania, fot. druidabruxux, Flickr CC

Zobacz także: Najbardziej bajkowy zamek na świecie - Neuschwanstein
 

Fontanna w Segovii, Hiszpania
Fontanna w Segovii, Hiszpania, fot. druidabruxux, Flickr CC


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Castile and Leon, Kastylia i León, Katedra, Segovia, Turystyka, Zamek


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »