kraj:
Portugalia
autor: KLA
24-09-2012, 14:36 komentarzy: 0

Azory, Zatoka Kalifornijska – gdzie jeszcze zobaczysz wieloryby?

Każdy uczeń podstawówki już wie, że płetwal błękitny to największe zwierzę w historii ziemi. Może osiągnąć długość 33 metrów i wagę do 200 ton! Kiedyś żyło ich w oceanach wiele, ale polowania na wieloryby w ubiegłym wieku zdziesiątkowały ich populację. Oto wybrane miejsca, gdzie można je podziwiać.

Whale Song - Pieśń Wielorybów

Od marca do maja wody Atlantyku opływającego Azory, należący do Portugalii archipelag dziewięciu wysp wulkanicznych są jednym z najlepszych miejsc do bezkrwawego safari. Gdy wynurzają się z fal, te ssaki z rzędu waleni, żyjące średnio, bagatela, 80 lat, wyglądają jak mega-łodzie podwodne.

Biura turystyczne na Azorach organizują 6-dniowe imprezy umożliwiające podglądanie płetwali – koszt takiej imprezy (wraz z transportem, spaniem i wyżywieniem waha się między 2,5 a 3,5 tys. USD).

Wieloryb

Wal szary (znany też jako pływacz szary – długość do 15 m.) jest znany przede wszystkim z tego, że przemierza ogromne odległości migrując z Północy na Południe wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. To prawdziwy maratończyk wśród zwierząt - w trakcie swojej podróży jest w stanie pokonać odległość 16.000-22.530 km. Początek migracji przypada na jesień, kiedy temperatura w wodach Arktyki zaczyna spadać. Od maja do listopada wieloryby te spotkać można w bogatych w pożywienie morzach Beringa i Beauforta. Na gody - od połowy stycznia do połowy kwietnia - wybierają cieplejsze akweny, często okolice Półwyspu Kalifornijskiego. Tu też rodzą młode. Wycieczki na spotkanie z walem szarym organizują lokalne biura podróży już od 40 USD.

Morski ssak z rzędu syren – Dugong (krowa morska)

Wieloryb

„Słowikami oceanów” nazywany jest inny gatunek wieloryba, białucha (wal biały, beluga), a to ze względu na dźwięk jaki wydają, przypominający śpiew. Nazwę zawdzięczają niemal białej skórze, jaki mają dorosłe osobniki (zaraz po urodzeniu są różowo - brązowe!). Są mniejsze od poprzedników, bo osiągają do 4,5 m i ważą najwyżej 1,5 tony. Żyją w Oceanie Arktycznym, u wybrzeży Ameryki Północnej, Europy Północnej oraz Rosji, przeważnie w grupach po 5 do 10 osobników. Szczęściarzom może się trafić gratka w postaci natrafienia nawet na grupę 100 sztuk.

Źródło: CNN GO

Zobacz także: Relaksujące odgłosy wydawane przez delfiny i wieloryby

Wieloryby


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Azory, Podróże, Whale, Wieloryby, Zatoka Kalifornijska


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »