kraj:
Australia
17-06-2012, 18:55 źródło: Świat Podróżników     komentarzy: 0

Morski ssak z rzędu syren – Dugong (krowa morska)

Jak opisać te ciekawe zwierzęta? Dowcipnie można powiedzieć: słoń z ogonem wieloryba, który odżywia się zielskiem niczym krowa. Ci ogromni morscy wegetarianie żyją w przybrzeżnych wodach Afryki wschodniej do Australii w tym Morza Czerwonego, Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Przyjrzyjmy się bliżej temu niesamowitemu stworzeniu.

Dugong - Marsa Alam

Po polsku ich nazwa to diugoń. Współczesne teorie mówią, że przodkowie diugonów byli spokrewnieni ze słoniami żerującymi w płytkich wodach. Mimo wszystko do lądowych gigantów nie są podobni ani szczególnie wyglądem ani zachowaniem. Nazwa krowa morska pochodzi właśnie od zjadania przez nich ogromnej ilości traw na „morskich pastwiskach”. 

Dugong - Krowa Morska - Diugoń
Dugong Marsa Alam, fot. Julien-Willem, Wikimedia

W przeciwieństwie do innych morskich ssaków, te nie potrafią wstrzymywać oddechu na zbyt długo. Przed wynurzeniem mogą wytrzymać około sześciu do ośmiu minut pod wodą. Przy czym zazwyczaj wynurzają się o wiele częściej. Zapewne to jest główny powód, dla którego żyją na płyciznach. Czasami potrafią stawać pionowo na ogonie i w ten sposób wynurzać głowę nad powierzchnię wody.

Zobacz zdjęcia dugonga w galerii Świata Podróżników

Dugong - Krowa Morska - Diugoń
Dugong - Krowa Morska - Diugoń

Dugongi to zwierzęta żyjące przez całe życie samotnie ewentualnie w parze, ale podobno potrafią być widziane nawet w ogromnych grupach liczonych nawet w setkach. Są monogamistami, życie rodzinne prowadza zazwyczaj w składzie samiec, samica i potomek. Wykazują wobec siebie bardzo duże przywiązanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dorosłe osobniki osiągają długość około trzech metrów i ważą 400 kg. Przez wygląd warg można powiedzieć, że są wiecznie uśmiechnięci. Wystający płaski pysk, przystosowany do żerowania przy dnie. Blisko małych czarnych oczu znajdują się pozbawione małżowiny uszy z bardzo wąskim otworem.

Dugong - Krowa Morska - Diugoń
Dugong - Krowa Morska - Diugoń

Głos dugongów rzadko osiąga częstotliwość, którą mógłby usłyszeć człowiek. Naukowcy odnotowali wydawane przez nie dźwięki przypominające beczenie owiec, przestraszone zaś alarmują się gwizdami.

Zobacz także: Fantazja na żywo. Szlakiem magicznych miejsc

Jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Prócz zagrożeń ze strony działalności człowieka na diugonie poluje żarłacz tygrysi.

Dugong - Krowa Morska - Diugoń
Dugong, fot. Sfondrini Nicola, Flickr CC


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Diugoń, Dugong, Krowa morska, Podróże


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »