kraj:
Austria
09-10-2012, 13:30 źródło: Inf. Pras.     komentarzy: 0

Nowy adres na kulturalnej mapie Wiednia Willa Klimta

Austriacka stolica - Wiedeń ma nową atrakcję kulturalno-turystyczną – Willę Gustava Klimta. Nie przypadkiem odnawiano ją w ostatnim czasie, wszystko za sprawą trwającego Roku Klimta 2012. W tym roku minęła bowiem 150. rocznica urodzin tego genialnego przedstawiciela wiedeńskiej secesji.

Willa Klimta, Wiedeń Willa Klimta, Wiedeń , © A.Baumann/C.Krüger

Willa Klimta to byłe atelier artysty, gdzie tworzył w latach 1911 – 1918 czyli w ostatnim okresie życia. Tu wyszły spod jego pędzla takie dzieła jak m.in. portret „Adele Bloch-Bauer II“, „Dama z wachlarzem“ czy „Friederike Maria Beer“.

Od kwietnia 2011 roku trwały prace remontowo-modernizacyjne usytuowanej w wiedeńskiej dzielnicy Hitzing willi Klimta. W sierpniu b.r. odrestaurowany budynek oddany został w użytkowanie niezależnego stowarzyszenia użyteczności publicznej „Kuratorium pedagogiki artystycznej i specjalnej“. Stowarzyszenie chce obok wystaw stworzyć w willi aktywne miejsce na kreatywną wymianę doświadczeń.  Od ponad 30 lat zajmuje się ono edukacją przedszkolną i szkolną dzieci i młodzieży, jak również administruje i zarządza centrum osób niepełnosprawnych.

Po wnikliwych pracach konserwatorskich udało się odtworzyć obiekt zgodnie z jego wyglądem z czasu 1911-1918 i utrzymać jego pierwotny charakter. Pomocne przy tym były zachowane fotografie Moriza Nähra oraz oryginalne elementy wyposażenia.

Odrestaurowane z funduszy państwowych pomieszczenia atelier Gustava Klimta zostały z końcem września 2012 po raz pierwszy zaprezentowane szerokiej publiczności. Na inaugurację objektu przygotowano stałą wystawę prezentującą ostatnie atelier w Wiedniu twórcy słynnego „Pocałunku“. Wystawa jest jedyną prezentacją sztuki Klimta w miejscu jego byłego warsztatu twórczego.

Zobacz także: Austria: Wiedeń Velo city 2013

Bliższe informacje na stronie: www.klimtvilla.at

Willa Klimta, Wiedeń
Willa Klimta, Wiedeń, © Kuratorium für künstlerische und heilende Pädagogik, A.Baumann/C.Krüger


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Dama z wachlarzem, Wiedeń, Willa Klimta


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »