kraj:
Polska
24-10-2012, 09:22 komentarzy: 0

Orla Perć

Orla Perć, fot. arna_ösp, Flickr CC

Turystyka górska: 7 błędów początkujących turystów

Wycieczka w góry to jeden z najpopularniejszych w Polsce sposobów spędzania wakacji. Nic dziwnego - przywykliśmy do gór. Myślimy, że je znamy; że wędrówki po wyboistych trasach mamy we krwi. To błędne przeświadczenie, przez które niewinny górski spacer może skończyć się przykro, a nawet tragicznie. Jakie błędy popełniają początkujący turyści?

Nieinformowanie o planach

 

Wybierasz się na szlak? Obowiązkowo kogoś o tym poinformuj - rodzinę, recepcjonistę w hotelu, ratowników albo policję. Jednym słowem – powiadom kogokolwiek, kto będzie mógł zareagować w przypadku twojej przedłużającej się nieobecności.


O konieczności informowania o wyprawach uczą się już dzieci w szkole podstawowej, a jednak nadal mnóstwo osób zapomina o tej prostej, niezmiernie pomocnej czynności. Pamiętaj, że zawsze możesz stać się ofiarą wypadku, albo po prostu zgubić się w lesie. Jeżeli nie chcesz czekać na pomoc dłużej, niż to absolutnie konieczne, powiadom innych o swoich planach.


Nieznajomość terenu


Czy skoro po szlakach każdego dnia spacerują tysiące osób, oznacza to, że zostały one przygotowane na przyjęcie nawet wędrowców-amatorów? Czy aby na pewno w polskich górach po prostu nie da się zgubić?

Przy lekceważącym podejściu do turystyki i odrobinie nieuwagi o zgubienie drogi nietrudno – nawet na popularnym szlaku. Górskie dróżki krzyżują się i przecinają, a kolejne ich oznaczenia często oddziela od siebie kilkadziesiąt czy kilkaset metrów wolnej przestrzeni. Jeżeli nie planujesz spędzić zimnej, samotnej nocy w lesie, zaopatrz się w kompas i mapę, a przede wszystkim zawsze pilnie obserwuj otoczenie.


Niewłaściwe obuwie


W Internecie furorę robią zdjęcia osób, które na szczyt wspinają się w klapkach albo butach na wysokim obcasie. Nierozważność jest publicznie piętnowana i wyśmiewana – a jednak zawsze znajdą się ludzie, którzy spróbują podejść na strome, niebezpieczne zbocze w obuwiu najmniej do tego przystosowanym.

Od obuwia zależy wasze zdrowie lub życie. Kiedy jest gorąco, znacznie wygodniej jest założyć klapki niż coś solidniejszego, ale pamiętajcie, że od wygody ważniejsze jest bezpieczeństwo. Jeden niefortunny krok może skończyć się otarciem, złamaniem lub śmiercią – a wielu tego typu wypadków można byłoby uniknąć, nosząc obuwie zapewniające naszym nogom pewne, stabilne oparcie.


Brak ochrony przed deszczem i zimnem


Górska pogoda jest kapryśna – zgodnie ze starą ludową prawdą, potrafi zmienić się z minuty na minutę. W tym wypadku warto zawierzyć porzekadłom i zabezpieczyć się na wypadek chłodu lub deszczu.

Nie chodzi tylko o to, aby uniknąć przeziębienia. Kiedy pogoda zmienia się na gorsze, a z oddali zaczynają dobiegać odgłosy burzy, wielu turystów, którzy zapomnieli o przeciwdeszczowym płaszczu, chowa się pod drzewem, postanawiając przeczekać zimny deszcz. To najgorsza rzecz, jaką mogą zrobić. Jeżeli burza zastanie nas na otwartej przestrzeni, posłuchajmy rady GOPR-u – niezależnie od ulewy, uciekajmy w dół, trzymając się jak najdalej od pojedynczych drzew.


Brak prowiantu i wody


Noclegi w Zakopanem
i innych miejscowościach wypoczynkowych zwykle wiążą się z wliczonymi w cenę posiłkami. Udając się na dłuższy wypoczynek, przyzwyczajamy się do rytmu dnia: wiemy, że o określonej godzinie zawsze będzie czekał na nas ciepły obiad. Między innymi dlatego wiele osób rusza w góry z minimalnym obciążeniem. Jesteśmy przecież w miejscowości wypoczynkowej – wszędzie w okolicy znajdują się sklepy, więc w razie potrzeby zatrzymamy się na przekąskę lub kupimy butelkę coli.

To błędne i potencjalnie niebezpieczne przekonanie. Nawet jeśli zaplanujemy, że na szlaku spędzimy określoną ilość czasu, zawsze coś może spowodować opóźnienie. Nie wspominając o tym, jak męczące jest zdobywanie nawet najprostszych szczytów. Zawsze powinniśmy mieć pod ręką zapasy, dzięki którym unikniemy odwodnienia i utraty sił.


Nietrzeźwość


W ciągu ostatnich wakacji policja zatrzymała ponad 36 tysięcy nietrzeźwych kierowców. Jeżeli nie widzimy niczego złego w prowadzeniu samochodu w półprzytomnym stanie, tym bardziej nie będzie przeszkadzała nam pijacka wycieczka w góry. To nie przypadek, że na szlakach w wielu miejscach można się natknąć na porzucone butelki.

Niestety, wielu turystów uważa mocny trunek za idealne dopełnienie górskiej wędrówki. Tymczasem picie alkoholu jest w górach podwójnie niebezpieczne: nie tylko tracimy kontrolę nad własnym ciałem, niezbędną do bezpiecznego pokonania trudniejszych odcinków, ale także odwadniamy organizm, co jest szczególnie niebezpieczne zwłaszcza dla osób starszych oraz będących w gorszej kondycji fizycznej.


Niezachwiana pewność siebie


Wszystkie opisane wyżej błędy mają wspólną przyczynę: pewność siebie. Wybierając się na wczasy w górach, nie myślimy o tym, że może się nam przytrafić coś złego - w perspektywie mamy tylko wypoczynek i dobrą zabawę. To normalne, zdrowe nastawienie, nie należy jednak zapominać, że góry to majestatyczny, niebezpieczny żywioł, wobec którego powinniśmy żywić więcej pokory. Pamiętajmy o tym, a wrócimy z wakacji cali, zdrowi i usatysfakcjonowani.


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Błędy, Rady, Szlak górski, Turystyka górska


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »