kraj:
Czechy
autor: KLA
23-11-2012, 11:28 komentarzy: 0

Czechy w (przed)świątecznej aurze: jarmarki, szopki i trdelnik

Na jarmarki zaprasza zarówno stolica Czech, jak i inne, mniejsze miasta kraju oraz tamtejsze zamki. Czekają: tradycyjne przysmaki, szopki betlejemskie i liczne imprezy.

Jarmark w Pradze Jarmark w Pradze , fot. Świat Podróżników

Jarmarki świąteczne odbywają się w Czechach podczas adwentu. Niektóre rozpoczynają się już pod koniec listopada i trwają aż do początku stycznia. Tradycyjny jarmark świąteczny na Rynku Starego Miasta i na Placu Wacława w Pradze trwać będzie od 27 listopada 2012 roku do 5 stycznia 2013 roku. Na stoiskach można będzie kupić miód pitny i inne przysmaki, a także wyroby z wosku pszczelego, drewniane zabawki i ozdoby świąteczne. A to wszystko przy akompaniamencie kolęd śpiewanych przez zespoły dziecięce.

Na zakupy w Pradze można też wybrać się do centrum handlowego Palladium na Placu Republiki (Náměstí republiky). Na tutejszym jarmarku świątecznym serwowane są zawsze grzane wino i trdelnik, tradycyjny przysmak z ciasta drożdżowego, posypany cukrem i migdałami.

Jarmark adwentowy w Brnie, od 26 listopada do 23 grudnia 2012 r., odbywa się w stylu malarza czeskiego Josefa Lady, który w swoich dziełach prezentował między innymi urok czeskich świąt Bożego Narodzenia.
Czeski Krumlov zaprasza na tradycyjny jarmark świąteczny od 30 listopada 2012 r. do 6 stycznia 2013 r., w każdy weekend od piątku do niedzieli. Dzieci będą mogły zobaczyć żywą szopkę betlejemską, Mikołaja, a także program „Boże Narodzenie z Niedźwiedziami“.

Zamek Křivoklát w weekendy adwentowe 8 i 9 oraz 15 i 16 grudnia 2012 r. szykuje bogaty program świąteczny. Nie zabraknie przedstawień tanecznych i teatralnych, jak również jarmarku bożonarodzeniowego, na którym serwowane będzie wino i miód pitny. Na dzieci czeka przejazd ciuchcią parową, która kursuje na Křivoklát z Pragi i Pilzna.

Podobnie jak my, Czesi świętują w Wigilię (24 grudnia). Podczas wieczerzy wigilijnej nie może zabraknąć zupy rybnej i smażonego karpia z sałatką ziemniaczaną. Karp jest jednym z symboli Bożego Narodzenia w Czechach. Do najpopularniejszych, słodkich przysmaków świątecznych należą: rogaliki waniliowe, ciasto z migdałami i ozdobione pierniczki. Po wieczerzy wigilijnej rodzina gromadzi się wokół ubranej choinki, pod którą leżą prezenty. W Czechach prezenty przynosi dzieciątko Jezus, zaś o północy odbywa się Pasterka.

Zobacz także: Zimowe atrakcje w czeskich górach

W okresie świątecznym w salach koncertowych Pragi - w Miejskim Domu Reprezentacyjnym i Rudolfinum, a także wybranych kościołach centrum miasta, na przykład w kościele św. Szymona i Judy i kościele św. Mikołaja na Rynku Starego Miasta, zaplanowano okolicznościowe koncerty muzyki klasycznej. Atrakcją stołecznych świątyń są szopki.
 
Źródło: czechtourism.com

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Jarmarki, Křivoklát, Praga, Szopki, Trdelnik, Zamek


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »