kraj:
Polska
autor: KLA
28-11-2012, 13:35 komentarzy: 0

Podkarpackie: Szlak Militarny – Hitler, Mussolini i Linia Mołotowa

Jedna z trzech największych po Antwerpii i Verdun twierdz w Europie. W dodatku nigdy nie zdobyta. Twierdza Przemyśl, bo o niej mowa, stanowi dla miłośników militariów nie lada gratkę.

Twierdza Przemyśl Twierdza Przemyśl , fot. Goku122, Wikimedia

Wchodząca w skład podkarpackiego szlaku militarnego Twierdza Przemyśl, którą zaczęto wznosić w okresie wojny krymskiej składała się z dwu pierścieni. Pierwszy, zewnętrzny liczący 45 km tworzyły 42 forty oraz 25 stanowisk artyleryjskich. Drugi, wewnętrzny 15-kilometrowy dysponował 18 fortami, 3 szańcami i 4 dodatkowymi stanowiskami artylerii. Twierdza miała być fortyfikacją zabezpieczającą Budapeszt i Wiedeń przed natarciem wojsk rosyjskich w trakcie I wojny światowej. Nigdy nie została zdobyta, pomimo zaciętych walk toczących się tutaj od września 1914 r.

Dziś poprzez ocalałe z wojennej pożogi 15 fortów prowadzi czarny szlak turystyczny. Warto zobaczyć zachowane kazamaty w I. Forcie Siedlisko, panoramę pogranicza ukraińskiego z III. Fortu Łuczyce oraz zbiory militariów i przedmiotów w VIII. Forcie Łętowania.

Gdzie jest Przemyśl? Polska, Zobacz na mapie

Z kolei  zbudowany przez Niemców w okresie II wojny światowej Zespół schronów kolejowych i fortyfikacji w Stępinie-Cieszynie to największy i najbardziej znany tego typu obiekt w Polsce. Zajmuje półkilometrowy obszar i składa się z siedmiu żelbetowych obiektów. Na szczególną uwagę zasługuje naziemny schron tunelowy, przeznaczony dla pociągu sztabowego - unikatowy w skali europejskiej zabytek architektury obronnej (480 m długości, 8,3 m szerokości i 12 m wysokości; grubość ścian 2 m).

To właśnie w nim 27-28 sierpnia 1941 r. Hitler spotkał się z Mussolinim, aby omówić kwestię agresji na dotychczasowego sojusznika, ZSRR. Druga dłuższa wizyta Hitlera przypadła jeszcze tego samego roku w październiku. Bywali tutaj również inni, wysoko postawieni funkcjonariusze III Rzeszy: Himmler, Keitel i Rommel.

Podczas, gdy obaj wodzowie dyskutowali w Strzyżowie, w tunelu schronowym w Strzyżowie ukryty został pociąg sztabowy Hitlera pod intrygującą nazwą „Amerika”. Oba obiekty można dziś zwiedzać, a dodatkową atrakcją jest Strzyżowska Kolejka Kołowa, z okien której można podziwiać nie tylko tunel, ale także najciekawsze zakątki Strzyżowa.

Zobacz także: Szlak Piastowski – reaktywacja. Czy stanie się turystycznym przebojem?

Na terenie województwa znajduje się również część umocnień wybudowanej w latach 1940-41 przez Rosjan Linii Mołotowa.

Źródło: Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Przemyśl, Szlak Militarny, Szlak turystyczny, Twierdza


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »