kraj:
Indie
autor: Radek Kucharski
04-12-2012, 11:23 komentarzy: 1

Trekking in Ladakh /Wędrowanie po górach Ladakhu/

Trekking in Ladakh /Wędrowanie po górach Ladakhu/, fot. R. Kucharski

Wędrowanie po górach Ladakhu

Północno-zachodnie Indie, Himalaje. Wysokości pomiędzy trzy a pięć i pół tysięcy metrów nad poziomem morza. Buddyjskie klasztory, tybetańska kultura. Wielomiesięczne wyprawy, grubo ponad tysiąc kilometrów pokonanych pieszo, głównie samotnie. Mnóstwo wrażeń, przygód, przemyśleń, refleksji, zdjęć oraz książka.

Ladakh to górski region położony w północno-zachodnich Indiach, na północ od głównej grani pasma Wysokich Himalajów. Przeważająca jego część położona jest powyżej 3000 m n.p.m., a jego krajobraz przypomina ten, który kojarzy się zwykle z Tybetem. Mieszkańcy Ladakhu, to przede wszystkim potomkowie Tybetańczyków, którzy zasiedlili te tereny ponad 1000 lat temu. Religia większości to Buddyzm tybetański, a wciąż żywa i bogata kultura powiązana jest z tybetańską. Z racji tych wielu podobieństw Ladakhu do Tybetu, region ten zwany jest często Małym Tybetem.

Ladakh jest regionem dość wymagającym dla wędrowcy. Położenie na znacznej wysokości powoduje konieczność aklimatyzacji i zagrożenie chorobą wysokościową. Jest sucho, a często na szlaku przez wiele godzin nie ma możliwości uzupełnienia zapasów wody. Ograniczona jest infrastruktura turystyczna, szlaki nie są znakowane, duże obszary są niezamieszkane.

Ladakh to jednak raj dla wędrowców poszukujących niemal nietkniętych krajobrazów, obcowania z naturą i niemal bezkresną przestrzenią. To też jedno z niewielu miejsc kręgu kultury tybetańskiej niezniszczone w ostatnich dziesięcioleciach, wciąż barwne, żywe i niezwykle gościnne.

Szlak doliną rzeki Markhi, w górze szczyty Kang Yatze (ok. 6400 m n.p.m.)
Szlak doliną rzeki Markhi, w górze szczyty Kang Yatze (ok. 6400 m n.p.m.). Fot. © Radek Kucharski

Gdzie jest Ladakh? Indie, Zobacz na mapie

Do Ladakhu trafiłem pierwszy raz osiem lat temu. Wędrowałem przez dwa letnie miesiące, a wyjeżdżając wiedziałem, że wrócę. Podczas drugiej wyprawy w Ladakhu spędziłem większość wiosenno-letnio-jesiennego sezonu, głównie wędrując. Przeszedłem sporo ponad 1000 km, pokonałem dziesiątki przełęczy i wiele rwących, górskich potoków. Poznawałem mieszkańców Ladakhu, ich zwyczaje, religię i kulturę. Chłonąłem krajobrazy, fotografowałem, zapamiętywałem, pisałem. Opuszczając Ladakh patrzyłem przez okno samolotu w dół na przełęcze, które pokonałem i te, na których nie byłem i snułem marzenia by wrócić tam znów.

Wąska ścieżka trawersująca strome zbocze wysoko ponad rzeką Zarą na szlaku z Pang do Zaskaru (Zanskaru)
Wąska ścieżka trawersująca strome zbocze wysoko ponad rzeką Zarą na szlaku z Pang do Zaskaru (Zanskaru). Fot. © Radek Kucharski
 
Po powrocie napisałem przewodnik. Ukazał się on właśnie nakładem brytyjskiego wydawnictwa Cicerone Press (www.cicerone.co.uk) pod tytułem „Trekking in Ladakh”. Zawarte są w nim szczegółowe opisy ośmiu tras trekkingowych o różnej trudności i różnych wymaganiach. Każda trasa podzielona jest na dzienne odcinki. Zawarte są informacje o alternatywnych biwakach, przejściach oraz o możliwościach łączenia szlaków. Tekst uzupełniony jest mapami, wykresami i zdjęciami. Opis tras poprzedzony jest obszernym wstępem zawierającym zarówno informacje o przygotowaniach do podróży i trekkingu, jak i tło kulturowe dotyczące regionu.

Zaskar (Zanskar) - południowo-zachodnia część Ladakhu: świątynia Pibiting, a w dali, po lewej, przyklejony do zbocza Klasztor w Karszy.
Zaskar (Zanskar) - południowo-zachodnia część Ladakhu: świątynia Pibiting, a w dali, po lewej, przyklejony do zbocza Klasztor w Karszy.
Fot. © Radek Kucharski

 
Przewodnik jest efektem mojej fascynacji Ladakhiem, moich wędrówek i marzeń. Jest też próbą podzielenia się doświadczeniem i ułatwienia wędrowania po Ladakhu wszystkim tym, których zainteresuje - tak jak mnie - ten niezwykły zakątek świta.

Wydawca przewodnika, Cicerone Press, to brytyjskie wydawnictwo specjalizujące się w przewodnikach wędrówkowych i rowerowych, istniejące od ponad 40 lat. Na stronach wydawnictwa (http://www.cicerone.co.uk/product/detail.cfm/book/675/title/trekking-in-ladakh) znajdują się szczegółowe informacje o przewodniku wraz z przykładowymi ilustracjami i fragmentami. Na stronie autora - www.radekkucharski.com/przewodnik-ladakh - są informacje m.in. o tym gdzie przewodnik można kupić.

Zobacz także: Oaza zieleni i spokoju – indyjska Kerala debiutuje w stolicy

Klasztor Phyang w środkowym Ladakhu, nieopodal stolicy regionu - Leh
Klasztor Phyang w środkowym Ladakhu, nieopodal stolicy regionu - Leh. Fot. © Radek Kucharski

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Góry, Himalaje, Ladakhu, Mały Tybet, Podróże, Przewodnik, Trekking in Ladakh


reklamy:

Komentarze

chabior (43), 11-01-2013 08:39

piękne widoki


Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »