kraj:
Włochy
autor: KLA
16-12-2012, 11:22 komentarzy: 0

Koniec świata: z Włoch ocaleje jedynie Val d’Itria w regionie Apulia

Tak wynika z przepowiedni Majów w interpretacji wyznawców hinduistycznego guru Babadźego. Mieszkańcy regionu już zacierają ręce, bo dzięki niej zainteresowanie turystów tym mało znanym dotąd, położonym na południu skrawkiem Italii wzrasta w dużym tempie.

Valle d'Itria Valle d'Itria , fot. Yellow.Cat, Flickr CC

Haidakhan Babadźi jest wg wierzących w niego Hindusów „ludzką manifestacją Boga nie zrodzoną z kobiety”. Miał objawić się w roku 1970 w świętej jaskini u stóp Góry Kajlas(szczyt w paśmie Gangdisę w Transhimalajach na Wyżynie Tybetańskiej; 6638 m n.p.m.) i tam spędził następne 14 lat, zakładając aśram. Jego wyznawcy zajęli się obecnie interpretacją przepowiedni Majów i wg nich jednym z miejsc, które z pewnością ocaleją z kataklizmu będzie dolina Val d’Itria w Apulii.

Jest to region położony dokładnie w „obcasie” i „pięcie” włoskiego „buta” – taki kształt bowiem ma Półwysep Apeniński, który zajmuje Italia. Apulia (po włosku Puglia) zwana jest „balkonem na morze Śródziemne”. To ziemia oliwkowych gajów, królowej Bony, która spoczywa w stolicy regionu, Bari i trulli czyli zabawnych domków z kamienia o spiczastych dachach. Można je zobaczyć przede wszystkim w miejscowości Alberobello, położonej 25 km od Bari i jest to właśnie jedna z atrakcji turystycznych Val d’Itria. Domków jest 1430, a ich nazwa pochodzi od łacińskiego turris , greckiego tholos lub grecko-bizantyjskiego torrulosa, co oznacza wieżę, kopułę. Nazwa jest bardzo adekwatna, gdyż domki przypominają wieżyczki zamczyska kryte spiczastym dachem. Cały kompleks figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Gdzie jest Apulia? Włochy, Zobacz na mapie

Trulli
Trulli, fot. Allibito, Flickr CC

Co ciekawe, trulli można obejrzeć również w innej miejscowości doliny, Martina Franca, słynącej z oliwkowych gajów. Na liście Najpiękniejszych Włoskich Miasteczek (I borghi piu’ belli d’Italia) znajduje się Cisternino, pełna krętych niczym labirynt uliczek, miejscowość na wapiennej skale zawieszonej malowniczo nad doliną.

– Przyznam, że jestem zadowolony, że mówi się o nas teraz na całym świecie jako miejscu zbawienia, bo to bardzo pozytywne przesłanie – podkreśla burmistrz Cisternino, Donato Baccaro w rozmowie z Włoską Agencją Prasową, ANSA. – A ponieważ spodziewamy się sporej liczby turystów, przygotowaliśmy dla nich coś więcej niż tylko bożonarodzeniowe jarmarki – dodaje tajemniczo.

Zobacz także: Portal turystyczny Abruzji. Region podnosi się po trzęsieniu ziemi

Aby się przekonać, jaka to niespodzianka, trzeba koniecznie wybrać się na 21 grudnia do Val d’Itria. Niezależnie od tego, czy rzeczywiście wierzy się w nadchodzący koniec świata.

Źródło: ANSA

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Apulia, Ciekawostki ze świata, Koniec świata, Przepowiednia Majów, Val d’Itria


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »