kraj:
Szwajcaria
autor: KLA
27-12-2012, 10:28 komentarzy: 0

Najwyższy wiszący most Europy otwarty w Alpach Berneńskich

Titlis Cliff Walk – tak nazywa się most rozpięty na wysokości 3041 m n.p.m. Jego nazwa pochodzi od alpejskiego lodowca Titlis. Spacer po wiszącej nad chmurami konstrukcji jest krótki, zaledwie 100 metrów.

Titlis Cliff Walk Bridge

Inwestycja kosztowała 1,24 mln euro, a jej debiutowi towarzyszyły niemałe emocje, bo otwarcie przypadło na wyjątkowo wietrzny dzień. Każdy więc śmiałek, który odważył się przejść przez most, doświadczył nie lada wrażeń.

Teraz most otwierany jest tylko przy dobrej pogodzie. Data debiutu mostu nie została wybrana przypadkowo. Dokładnie sto lat temu zbudowano tutaj kolejkę linową z kurortu Engelberg, znajdującego się w cieniu lodowca.  Kursuje ona do dnia dzisiejszego, a w 1992 r. uruchomiono tutaj pierwszą na świecie obrotową gondolę! Aby dostać się na most, trzeba skorzystać z transportu kolejką.

Gdzie jest Titlis? Szwajcaria, Zobacz na mapie

Sam Engelberg to piękna, słoneczna miejscowość – popularna zarówno w sezonie zimowym jak i letnim. Znajduje się tutaj jeden z pięciu zachowanych w Szwajcarii klasztorów benedyktyńskich. Szczególne wrażenie robią mozaiki, wykonane, jak głosi tradycja przez jednego, bardzo wiekowego mnicha, które charakteryzują się bardzo skomplikowanymi wzorami. Inną ciekawostką świątyni jest wiszący nad ołtarzem zegar z jedną tylko wskazówką, mierzący długość wygłaszanego przez kapłana kazania!

W pobliżu mostu Titlis znajduje się drugi w rankingu najwyższych mostów w Europie – na górze Salbitschijen.
 
Źródła: Major Travel, Polityka, Raileurope.com

Zobacz także: Ekstremalne prasowanie

Rotair Titlis
Rotair Titlis, fot. chrissam42, Flickr CC
ta nowość ma kolejne części: Poprzednia 1|2|3|4|5|6|7|8|9 Następna

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawe, Engelberg, Most, Mosty, Niebezpieczne, Przerażające, Titlis Cliff Walk Bridge


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »