kraj:
Polska
autor: KLA
27-12-2012, 19:21 komentarzy: 0

Port lotniczy Modlin

Port lotniczy Modlin, fot. Hubert Śmietanka, Wikimedia

Lotnisko w Modlinie: Rozpoczął się remont progu pasa startowego

Dziewięć zespołów 10-osobowych będzie naprawiać wadliwe odcinki pasa. Pierwszy etap prac ma się zakończyć już 3 stycznia 2013 r. Remont pochłonie nawet 20 mln zł.

Wykruszenia i ubytki stwierdzono w betonowych częściach pasa. Są to jego 500-metrowe końcówki. Pozostała, środkowa licząca 1,5 km część asfaltowa nie ma defektów. Jednak tak ograniczona powierzchnia pozwalałaby na lądowanie tylko mniejszych samolotów, a w Modlinie przeważają duże maszyny, dla których uszkodzony pas mógłby być niebezpieczny.

Dlatego na dwa dni przed świętami lotnisko zamknięto, przenosząc wszystkie rejsy na lotnisko Chopina. Spowodowało to zresztą niemały chaos, bo Wizz Air co prawda szybko przekazał stosowny komunikat dla mediów, ale zabrakło już konkretnej informacji dla pasażerów. Na stronie internetowej przewoźnika dopiero znacznie później ukazało się powiadomienie o zmianie lotniska wraz z tak niezbędnymi uściśleniami jak to, czy wydrukowane wcześniej karty pokładowe na Modlin będą akceptowane na lotnisku Chopina. Okazało się, że nie tylko trzeba było drukować sobie karty po raz drugi (w przypadku tych zapobiegliwych, którzy internetowo odprawili się wcześniej), ale, już na miejscu czyli na lotnisku, że te karty i tak nie działały! Pozostaje pytanie, czy od osoby bez takiej nie działającej karty też pobierałoby opłatę za odprawę na lotnisku!

Gdzie jest Lotnisko w Modlinie? Polska, Zobacz na mapie

Przez całe święta, poprzez koniec roku do początku następnego tani przewoźnicy latają na i z lotniska Chopina, które ponownie stało się jedynym portem obsługującym stolicę. Wizz Air ma na nim pozostać do 6 stycznia 2013 r., a Ryanair – dwa dni dłużej. To oczywiście wstępne założenia, bo 3 stycznia 2013 r. ma się zakończyć remont progu pasa, czyli pierwszej z dwóch jego końcówek, wykonywany przez firmę Erbud. Dziś ekipy wkroczyły na pas, w którym pod dokładnym osuszeniu i oczyszczeniu ubytki zostaną wypełnione specjalnymi żywicami. Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, pierwszy próg zostanie zdany do odbioru 4 stycznia. Powstały wtedy 2-km pas wystarczy już boeingom 737 i airbusom A320. W dalszym etapie zostanie wyremontowana druga końcówka pasa.

Zobacz także: Wizz Air wzywa lotnisko w Modlinie do wzięcia odpowiedzialności

Lotnisko w Modlinie działa od lipca br. Jego adaptacja dla tanich linii kosztowała 400 mln zł, a przeróbkę pasa używanego wcześniej przez wojsko wykonywała właśnie firma Erbud.

Źródła: Teleexpress, TVN 24, wiadomości.gazeta.pl, Wizz Air, własne

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki, Modlin, Pas startowy, Remont, Warszawa, Wizz Air


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »