kraj:
Polska
autor: KLA
28-12-2012, 10:10 komentarzy: 0

Poznaj Pomorze Zachodnie z przewodnikami Mechły pod pachą

Jak na Bożej Górze świętowano pogańskie kulty, a pewien mnich pragnął założyć winnicę. Od kiedy w Polsce istnieje celibat? Skąd wzięła się nazwa Baszty Siedmiu Płaszczy w Szczecinie? – na te i wiele innych pytań odpowiadają niezwykłe przewodniki Wrzesława Mechło.

Opowieści Wrzesława Mechło

Wrzesław Mechło to świnoujski przewodnik, krajoznawca, fotografik, poeta i przewodnik wycieczek. Jego książki nie są szeroko znane, a szkoda, bo już na stronie internetowej autora można zdać sobie sprawę, jak cenne to pozycje dla każdego, kto zamiast globtroterstwa wybiera wędrówki po własnym kraju, a zwłaszcza Pomorzu Zachodnim.

Mechło ma ogromną wiedzę historyczną, wzbogacaną lekturą imponującej liczby książek innych autorów, również w języku niemieckim. A do tego rzadki u autorów przewodników dar gawędziarski i upodobanie do zbierania lokalnych legend.

To wszystko sprawia, że jego przewodniki są inne niż wszystkie. Szczególnie ciekawe są: „Zachodniopomorskie legendy i dzieje” - zbiór sześćdziesięciu najważniejszych wydarzeń historycznych i najbardziej znanych legend z różnych zakątków Pomorza Zachodniego, opatrzony barwnymi fotografiami i rysunkami, a także „Chąśnicy - słowiańscy wikingowie” - 10-stronicowa pozycja opisująca mało znane czasy potęgi słowiańskiej żeglugi,  „srebrny wiek” nadbałtyckich Słowian. Zawiera wzmianki historyczne, kronikarskie opisy i legendy.

Zobacz także: Wędrowanie po górach Ladakhu

Kilkanaście legend zawartych w książkach można znaleźć na wspomnianej już stronie internetowej Wrzesława Mechły. Jak tę o dzielnym generale o przydomku Boruta, który doprowadził do wyzwolenia Lwowa, w Bitwie Warszawskiej zamknął w kotle cztery bolszewickie dywizje i gdyby nie upór Anglików, zastąpiłby Andersa na stanowisku dowódcy polskiej armii tworzonej w ZSRR. Pokazuje ona wszechstronność Mechły, który lubi też poszperać w źródłach nie tylko dotyczących rodzinnego regionu.

Źródło: wrzeslaw-legends.yoyo.pl

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki, Mechło, Pomorze Zachodnie, Przewodnik, Turystyka, Wrzesław


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »