kraj:
Polska
autor: Gaba
31-12-2012, 11:17 komentarzy: 0

Brodacze żegnają Stary Rok w Sławatyczach nad Bugiem

Długie brody i wąsy z lnianego włosa przypięte do skórzanych masek, na głowie kapelusz, a na grzbiecie barani kożuch – tacy przebierańcy krążą po ulicach nadbużańskiej wsi w ostatnie dni starego roku.

Brodacze żegnają Stary Rok w Sławatyczach 2010

Sławatycze to licząca 2,7 tys. mieszkańców wieś w województwie lubelskim, gdzie znajduje się przejście graniczne między Polską a Białorusią. Historycznie tereny te przechodziły wielokrotnie z rąk polskich do ruskich (do XIV wieku należały z przerwami do Rusi Kijowskiej), a potem z polskich do litewskich. Stanowiły własność Leszczyńskich, a potem Radziwiłłów i to ponoć z ich czasów pochodzi nazwa wsi.

Gdzie są Sławatycze? Polska, Zobacz na mapie

Według legendy bowiem podczas jednej z ich wizyt tłum zaczął wznosić okrzyki: Sława!, sława!, a gdy jeden z książąt spytał się kogo „tyczą” czyli dotyczą te okrzyki, miano mu wyjaśnić: „Sława tycze Radziwiłłów”. Po III rozbiorze Polski ziemie te znalazły się w granicach monarchii Habsburgów, a następnie kolejno w Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim oraz Kraju Przywiślańskim. Ludność była tu nastawiona bardzo patriotycznie – brała czynny udział w powstaniu styczniowym. Od dwudziestolecia międzywojennego do dziś Sławatycze znajdują się w obrębie województwa lubelskiego (z małą przerwą w latach 1975-89, kiedy, w wyniku nowego podziału administracyjnego, weszły w skład województwa bialskopodlaskiego).

Zobacz także: Sylwester „na bogato”: Kieliszek szampana na wycieczkowcu

Mimo tak bogatych dziejów, miejscowa ludność silnie trzymała się tradycji. A do niej właśnie należą brodacze. Ci przebierańcy pojawiają się na ulicach Sławatycz na trzy dni przed końcem roku. Nazwa pochodzi od charakterystycznych, długich bród z lnianego włókna i takich wąsów, które zdobią maski zrobione ze skóry. Wycięte są w nich dziury na oczy, nos i usta. Strój brodaczy to wysoki, zdobiony bibułkowymi kwiatami kapelusz i barani kożuch, a w ręku kostur. 31 grudnia brodacze kolędują i składają życzenia w domach.
 
Źródło: Dziennik Wschodni, slawatycze-gmina.pl

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: 2012, Brodacze, Ciekawostki, Sławatycze, Stary Rok


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »