kraj:
Czechy
05-01-2013, 09:05 źródło: Inf. Pras.     komentarzy: 0

brak opisu

, Inf. Pras.

Praga stolica piwa

Czeska Praga, światowa stolica złocistego z pianką to świetne miejsce na weekendowy wypad. Praga przyciąga swoim niezwykłym klimatem. Niesamowita atmosfera tego miasta, podobnie jak powieści Jaroslava Haska albo Franza Kafki, zachwyca turystów z całego świata.

Swój niepowtarzalny charakter Praga zyskuje nie tylko dzięki pięknej, dobrze zachowanej architekturze, ale także narodowej tradycji serwowania i picia najbardziej ocenianego na świecie, czeskiego piwa.


Praska metafizyka


Metafizyczna aura Pragi zauroczy każdego. To miasto, w którym podmuchy irracjonalnej przypadkowości sprzyjają niewiarygodnym spotkaniom i szczęśliwym zbiegom okoliczności. Jeśli na przechadzkę po mieście wybierzemy się po zmroku możemy zobaczyć, jak ożywają gotyckie popiersia galerii królów, architektów i arcybiskupów, a w miejską tkankę wtapiają się wciąż obecni tam alchemicy, astrologowie, rabini, poeci, czy barokowi aniołowie i święci.

Gdzie jest Praga? Czechy, Zobacz na mapie

Przy odrobinie szczęścia dostrzeżemy we mgle, jak z Hradczan przez słynny tętniący życiem za dnia Most Karola w stronę Starego Miasta dwóch kulejących żołnierzy prowadzi rankiem Józefa Szwejka. Przy świetle blednącego księżyca mijają zmierzających w odwrotnym kierunku dwóch schludnych, tłustych kabotynów w cylindrach wiodących tym samym mostem Józefa K. na egzekucję do kamieniołomu na Strahovie po procesie, o którym chyba słyszał każdy.
 

Obowiązkowo na piwo


Praga to światowa stolica piwa, będąc w niej nie można więc nie odwiedzić jednej z typowych piwiarni. Czeskie piwo należy do najbardziej znanych i najwyżej cenionych na świecie, a kultura piwna naszych południowych sąsiadów urosła do rangi sztuki. Jeśli będąc w Pradze zamawiasz coś innego niż piwo to znaczy, że rozumiesz gdzie jesteś i nie czujesz klimatu tego miasta. Piwo to pasja i miłość Czechów, a szczególnie prażan. Praga jest niekwestionowaną światową stolicą piwa, bo w Czechach pije się go najwięcej licząc na głowę mieszkańca.

Życie towarzyskie Pragi od wieków koncentruje się wokół piwiarni, w których wieczorami jest gwarno i tłoczno. W popularnych praskich piwiarniach, gospodach i barach prowadzone są długie dysputy, przy których wolno, łyk po łyku, sączy się ten złocisty napój.
 

Prawdziwie praski Smichov i Žižkov


Autentycznych, żywych czeskich pivnici należy jednak szukać poza opanowanym przez turystów śródmieściem. Świat dawnych piwiarni z bezpretensjonalną, swojską atmosferą zachował się w Žižkovie. Ta całkowicie odmienna od zabytkowego centrum, miejscami lekko zapomniana dzielnica, przypomina warszawską Pragę. Szczyci się największą w całej czeskiej Pradze liczbą piwiarni. Ten rejon miasta nazywany Wolną Republiką Žižkov to właściwie jedna wielka piwiarnia. Tamtejsze lokale to mieszanka autentycznych piwiarni czeskich.

Warta uwagi jest tu np. piwiarnia U Sadu. Można też odwiedzić Akropolis, ale nie można nie zajrzeć do schowanego w zaułku surrealistycznego lokalu U Vystřeleného oka (Pod Wystrzelonym Okiem).

Na drugim brzegu Wełtawy, na Małej Stranie na uwagę zasługuje na przykład XVI-wieczna piwiarnia U Glaubic (Pod Gołębicą), czy niewielkie piwiarnie o wyrazistej, luźnej i przyjaznej atmosferze U Hrocha (Pod Hipopotamem) i U Kocoura (Pod Kotem).
 

Uważaj co zamawiasz


W Pradze trafimy na kilka gatunków złotego z pianką. Do każdej z piwiarni przypisana jest jakaś konkretna marka piwa i nie uda nam się zamówić w tym miejscu nic innego. Co więcej, jeśli w danym rejonie Pragi dominuje określone piwo, popełnimy faux pas jeśli zapytamy o konkurencyjny trunek.

Na przykład w dzielnicy Smichov sąsiadującej z leżącą opodal centrum Małą Straną króluje Staropramen. Do dziś produkuje się tam piwo w istniejącym od 1869 roku legendarnym browarze Staropramen. Działa przy nim multimedialne muzeum, gdzie można przyjrzeć się tradycyjnemu sposobowi wytwarzania tego trunku i poznać tajemnice związane z historią piwa smichovskiego, które pijał już dobry wojak Szwejk. 

Zobacz także: W Czechach otwarto unikatową ścieżkę turystyczną wśród koron drzew

W tej części Pragi nie należy zamawiać raczej innego złocistego napoju z pianką niż najbardziej praskiego z czeskich piw - Staropramena. Producent stworzył nawet sieć lokali autorskich Potrefená Husa Bars, które w odróżnieniu od typowych mrocznych piwiarni, charakteryzuje nowoczesny wystrój wnętrz. Choć w kosmopolitycznych Potrefená Husa Bar znajdują się też elementy typowe dla czeskiej piwiarni. Można w nich spotkać i porozmawiać z rodowitymi prażanami. Panuje tam swojski klimat, a goście utrzymują ze sobą bezpośredni kontakt. W żadnych z czeskich piwiarni nie istnieją z resztą podziały społeczne, a Czesi celebrują spędzany w nich wolny czas.


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Piwo, Praga, Stolica piwa


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »