kraj:
Polska
05-01-2013, 16:32 komentarzy: 0

Książ pięknieje. Powstanie Muzeum Arystokracji Śląskiej

Trzecie piętro zamku Książ, jednego z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska oddano do użytku po remoncie. Złocone sufity, zdobione ściany, kominki i nowe podłogi – to tylko część tego, co udało się zrobić dzięki dofinansowaniu z UE.

Zamek Książ - otwarcie III piętra

Wzniesiona w XIII wieku, dawna „Perła Śląska” znów może pretendować do tej nazwy. A wszystko dzięki zrealizowanym z dużą pieczołowitością pracom restauratorskim, które objęły trzecie piętro zamczyska. Zamiast blach z miedzi, na dachach, tak jak dawniej ułożono dachówki.

Za 13 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego, w stylowych wnętrzach otwarto regionalny ośrodek kongresowo-biznesowy o europejskim standardzie. To dobry pomysł na utrzymanie obiektu, który jest jednym z największych zamków w Europie i trzecim co do wielkości w Polsce i największym w regionie. A zarazem miejscem z niezwykłą historią, gdyż tutaj w czasie II wojny światowej szykowano najpiękniejszą kwaterę dla Adolfa Hitlera, co ciekawie opisuje dziennikarka Joanna Lamparska w swoich przewodnikach. Niestety, ówczesne prace adaptacyjne, realizowane wg nowej mody sprawiły, że komnaty ogołocono z zabytkowych fresków, a antyki zastąpiły meble XX-wieczne.

Gdzie jest Książ? Polska, Zobacz na mapie

Obecnie, dzięki przebudowie piętra „Została zabezpieczona przed dalszą degradacją znaczna część zabytkowej budowli oraz zlikwidowano zagrożenia, wynikające z wcześniejszego, złego stanu technicznego obiektu” – czytamy na portalu Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska.

Zobacz także: 168 polskich zabytków na aplikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa

W czasie uroczystości otwarcia trzeciego pietra parafowano też dokument powołujący Muzeum Arystokracji Śląskiej.

Źródło: UMDW, portal Wałbrzych nasze miasto, J. Lamparska, Dolny Śląsk jakiego nie znacie

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Książ, Zabytki Dolnego Śląska, Zamek


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »