kraj:
Polska
autor: KLA
03-01-2013, 12:04 komentarzy: 0

Zabytki w Polsce - aplikacja na urządzenia mobilne

168 polskich zabytków na aplikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa

„Zabytki w Polsce” to aplikacja na urządzenia mobilne przygotowana specjalnie dla tych wszystkich, których interesują skarby rodzimej kultury. Dzięki niej można szybko zlokalizować zabytki znajdujące się w najbliższej okolicy użytkownika. Autorem produktu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Aplikacja udostępnia również najważniejsze informacje na temat danego zabytku, opracowane przez ekspertów NID. Darmową aplikację w wersji na system operacyjny Android można pobrać bezpłatnie na stronie Google Play, wpisując hasło „Zabytki w Polsce" - Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jest to wygodna alternatywa dla każdego, kto nie chce ruszać na wędrówkę z ciężkim przewodnikiem w plecaku.

„Zabytki w Polsce” oprócz podania dokładnej lokalizacji, oszacowują również odległość dzielącą użytkownika od wybranego obiektu. Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat danego zabytku, czy też miejsca, mają do swojej dyspozycji współczesne oraz archiwalne zdjęcia, a także szczegółowe opisy przygotowane przez ekspertów na co dzień zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego w Polsce.

Do pobrania jest obecnie wersja pilotażowa aplikacji, która zawiera informacje o 168 zabytkach w Polsce – pomnikach historii, wybranych stanowiskach archeologicznych, a także niektórych zamkach. Baza danych jest jednak systematycznie rozbudowywana i uzupełniana. Aplikacja jest wersją mobilną niedawno uruchomionej strony Instytutu – http://e-zabytek.nid.pl Docelowo, aplikacja ma dostarczać użytkownikom informacji na temat wszystkich obiektów znajdujących się w państwowym rejestrze zabytków nieruchomych. Można ją pobrać pod adresem: Zabytki w Polsce. Już wkrótce aplikacja będzie także dostępna na system operacyjny iOS.

Zobacz także: „Dzień Pasażera”: nowa aplikacja na smartfony o prawach podróżujących

Narodowy Instytut Dziedzictwa to wcześniejszy Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków (nową nazwę przyjął dwa lata temu). Strategia działania NID zakłada „odejście od dotychczasowego pasywnego modelu administrowania zabytkami na rzecz aktywnego zarządzania dziedzictwem”.

Źródło: NID, TTG Polska

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Aplikacja, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Urządzenia mobilne, Zabytki w Polsce


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »