kraj:
Polska
autor: KLA
10-01-2013, 14:35 komentarzy: 0

Milion na renowacje w najstarszym murowanym obiekcie Gdańska

Montaż instalacji elektrycznej i wentylacyjnej w refektarzu XIII-wiecznego klasztoru już wykonano, między innymi dzięki dotacji miasta Gdańsk. Teraz trzeba pieniędzy na kable elektryczne oraz prace konserwatorskie.

Plac Dominikański, Gdańsk, prace nad refektarzem klasztoru Dominikanów Plac Dominikański, Gdańsk, prace nad refektarzem klasztoru Dominikanów , fot. Artur Andrzej, Wikimedia

Pozostałości romańskiej, ceglanej budowli odkryto na przełomie 2005 i 2006 r roku pod powierzchnią placu Dominikańskiego. Znalezisko od razu stało się sensacją, bo archeolodzy ustalili jego wiek na czasy sprzed przybycia i objęcia władzy nad miastem przez Krzyżaków w 1308 r. A to znaczyło, że jest to najstarszy, murowany zabytek Gdańska.

Początkowo sądzono, że odkopane wnętrza są piwnicą, ale dokładniejsze badania pozwoliły ustalić, iż jest to klasztorny refektarz /pomieszczenie służące jako jadalnia/. Sam obiekt przypuszczalnie spłonął, ponieważ na murach odkryto ślady popiołu. Docelowo powstać ma tu skansen archeologiczny.

Gdzie jest klasztorny refektarz w Gdańsku? Polska, Zobacz na mapie

Podziemna ekspozycja ma zostać urządzona z zastosowaniem najnowocześniejszych zdobyczy techniki, w tym hologramów, dzięki którym można by odtworzyć np. obraz mnichów jedzących posiłek w klasztornym wnętrzu. Na wystawie zaprezentowane będą też monety, dewocjonalia, ceramika oraz inne zabytki znalezione w czasie prac archeologicznych.

Zwiedzający będą mogli najprawdopodobniej obejrzeć cześć pochodzącego z XVI-XVII wieku ossuarium (składowiska ludzkich szczątków), na jakie natrafiono w sąsiedztwie klasztornych zabudowań. Na ziemi powstaną też dwa budynki – wejście i wyjście ze skansenu.

Zobacz także: Tajemniczy krąg w Mucharyńcu - historia jak z Archiwum X

Kilka lat wcześniej archeolodzy odkryli już jeden ceglany obiekt z tych samych czasów - pozostałości murowanego kościoła św. Mikołaja - ale zachowały się z niego tylko fundamenty, dziś także prezentowane w formie mini skansenu.

Źródła: Portal samorządowy.pl, Dziennik Bałtycki

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Gdańsk, Klasztorny refektarz, Odkrycie, Plac Dominikański


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »