kraj:
Polska
autor: KLA
08-01-2013, 14:02 komentarzy: 0

Kaplica Hochberga otwiera podwoje pierwszy raz po wojnie

4 stycznia br. po raz pierwszy od 67 lat można było zajrzeć do Kaplicy Hochberga przy Kościele św. Wincentego i Jakuba we Wrocławiu. Remont zabytkowego obiektu wkracza w finalną fazę. Otwarcie kaplicy zaplanowano na 28 czerwca.

Kaplica Hochberga

Kaplica odzyskuje dawny blask dzięki środkom unijnym. Odnowione portale, freski, złocenia oraz odrestaurowany ołtarz to tylko część prac, które udało się wykonać za ponad 8 milionów złotych. Renowacja kaplicy wkracza w końcową fazę.

Pierwsza okazja do odwiedzenia obiektu była 4 stycznia, w dodatku w towarzystwie marszałka Rafała Jurkowlańca, Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Włodzimierza Juszczaka oraz Tadeusza Czerwińskiego, kierownika budowy. Była to póki co unikalna okazja, ponieważ od czasu wojny Kaplica Hochberga była zamknięta.

Gdzie jest Kaplica Hochberga? Kościół św. Wincentego i Jakuba, Wrocław, Polska, Zobacz na mapie

Kaplica Hochberga została zbudowana w w latach 1723-1728 na fundamentach wcześniejszej kaplicy gotyckiej wg projektu Krzysztofa Hacknera. Założona została na prostokącie, z kopułą na elipsie i zwieńczona latarnią. Wnętrze kaplicy zostało bogato ozdobione sztukateriami, rzeźbami oraz freskami. Były to freski pod kopułą ze scenami z życia Matki Boskiej (1725), rzeźby dłuta Jana Jerzego Urbańskiego, kamienne ozdoby z warsztatu Jana Adama Kharingera, krata uznana za arcydzieło sztuki kowalskiej i in. W ołtarzu umieszczono XV - wieczną Pietę, na zewnątrz zaś min. statuy Matki Boskiej, Św. Barbary i św. Jana Nepomucena.

Budowniczy kaplicy – opat klasztoru Promonstratensów hrabia Ferdynand von Hochberg, postanowił w krypcie nowej kaplicy przygotować dla siebie godne miejsce pochówku.W czasie ostatniej wojny wnętrze kaplicy zostało zniszczone. Po wojnie, zniszczony kościół św. Wincentego, został przejęty przez władze państwowe i był do roku 1991 remontowany z przeznaczeniem na muzeum.

Zobacz także: Dolny Śląsk. Dotknij tajemnicy – nowa kampania promocyjna

Kaplica Hochberga nie była remontowana. Wykonano jedynie roboty zabezpieczające. Właściwe remonty rozpoczęły się dopiero w roku 2000, po przejęciu kościoła i kaplicy przez grekokatolików.

Źródła: Diecezja Wrocławsko-Gdańska Kościoła Grekokatolickiego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Dolny Śląsk, Kaplica Hochberga, Renowacja


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »