kraj:
Polska
14-01-2013, 15:00 komentarzy: 0

Bilety Autokarowe, Turystyka

Tydzień w transporcie: Aerosvit, Dreamlinery, Ryanair

Witamy w pierwszym noworocznym "Tygodniu w transporcie". Zwykle styczeń jest miesiącem spokojnym dla branży autokarowej, za to bardzo burzliwym dla lotnictwa. Czy ta zasada sprawdza się również w roku 2013?

Aerosvit bankrutem

 
Ukraińskie linie lotnicze Aerosvit złożyły wniosek o upadłość. Dług przewoźnika osiągnął równowartość 1,6 miliarda złotych. Historia się powtarza – na początku lutego 2012 zbankrutował węgierski Malev.
 

Dreamlinery wciąż rozczarowują

 
Japońskie All Nippon Airways musiały uziemić dwa swoje Dreamlinery. W jednym z nich podczas lotu pękła szyba w kabinie pilotów, w drugim zauważono wyciek oleju. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Co ciekawe, samolot innych japońskich linii lotniczych - Japan Airlines - zapalił się podczas postoju na lotnisku w Bostonie. Obserwatorzy i analitycy branży zaczynają otwarcie nazywać B787 porażką Boeinga.
 

Dziwne zachowanie Ryanaira

 
8 stycznia samolot Ryanaira wystartował z lotniska Chopina w Warszawie o 11.14 zamiast o 11.30. Bramki dla pasażerów zamknięto o dwadzieścia minut wcześniej, niż podawały ekrany informacyjne, przez co 20 osób nie zdążyło wejść na pokład. Ryanair zignorował brak zgody na start od koordynatora lotów, dysponował jednak zgodą Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. W zamieszaniu najbardziej poszkodowani zostali pasażerowie, którym nikt nie zwróci pieniędzy za niewykorzystany bilet. Sam Ryanair prawdopodobnie nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, ponieważ polskie przepisy nie określają metod działania w takich sytuacjach.
 

W 2012 najbezpieczniej

 
Jak wynika z raportu Jet Airliner Crash Data Evaluation Centre, 2012 był najbezpieczniejszym od drugiej wojny światowej rokiem w branży lotniczej. Na całym świecie odnotowano 23 wypadki lotnicze, w wyniku których zginęło 475 osób. Dla porównania: 336 osób zginęło w samych wypadkach drogowych w Polsce tylko w listopadzie 2012 roku. Liczba wypadków przekroczyła wówczas 3000.
 

A co z branżą autokarową?

 
Eurobus i EP Eurolinie Plus zaktualizowały sieć połączeń, dzięki czemu możemy pojechać do Włoch z większej liczby polskich miast. Sindbad poprawił rozkład jazdy, dzięki czemu mieszkańcy z południa Polski zyskali lepsze połączenia do Czech, Słowenii, Austrii i Włoch. Roma BUS natomiast uruchomił promocję, w ramach której z wybranych miejscowości w Polsce można pojechać do Włoch już za 299 zł. Rewolucji nie było - ale to dobrze; stabilizacja jest korzystna i dla przewoźników, i dla pasażerów.
 

Ciekawostka na zakończenie

 
Czy wiecie, że Europa jest największym na świecie rynkiem turystycznym? Nasz kontynent jest celem ok. 50 procent wszystkich zagranicznych wycieczek. Za połowę europejskiego ruchu odpowiadają tylko cztery kraje: Francja, Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania.

Zobacz także: Tydzień w transporcie: LOT, Modlin, Europa
 
 
* * *
 
Przegląd przygotowała redakcja portalu BiletyAutokarowe.pl. Kup bilety autokarowe do Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii i blisko 30 innych krajów Europy - szybko, tanio, wygodnie.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Aerosvit, Ciekawostki ze świata, Dreamliner, Podróże, Ryanair


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »