kraj:
USA
autor: KLA
20-01-2013, 12:02 komentarzy: 0

„Przeminęło z wiatrem” – zwiedź miejsca kultowego filmu

75 lat minie w przyszłym roku od słynnej ekranizacji powieści Margarett Mitchell z Vivien Leigh i Clarkiem Gablem w rolach głównych. Z tej okazji już teraz można zwiedzać miejsca akcji nieśmiertelnego bestsellera.

Stately Oak Plantation, Jonesboro Stately Oak Plantation, Jonesboro , fot. Xavier de Jauréguiberry, Flickr CC

Gdzie? W amerykańskim stanie Georgia – w Atlancie, Jonesboro i Marietcie. To właśnie w Atlancie 10 grudnia 1938 roku rozpoczęto zdjęcia do filmu (sceny pożaru miasta), a ukończono niecały rok później, bo 11 listopada 1939 roku.

I w Atlancie znajduje się Dom Muzeum Margaret Mitchell (990 Peachtree Street). To willa z końca XIX w. (1899 r.), wpisana na listę zabytków – dóbr narodowych USA. W niej właśnie powieściopisarka urodziła się, a potem stworzyła losy burzliwej miłości Rosselli O’Hara i Rhetta Butlera, rzucone na tło wojny secesyjnej. Wewnątrz domu znajduje się bogato urządzona sekcja poświęcona filmowi w reżyserii Victora Fleminga.

Dom Margaret Mitchell's (1899), 990 Peachtree Street, Atlanta, Georgia
Dom Margaret Mitchell's (1899), 990 Peachtree Street, Atlanta, Georgia, fot. gigi4791, Flickr CC

Przy okazji, będąc w Atlancie w przyszłym miesiącu, czyli w lutym warto zwrócić uwagę na obchody Black History Month, Miesiąca Historii Czarnych, poświęconego ochronie i popularyzacji kultury afro amerykańskiej.

Jonesboro Depot - Road to Tara Museum
Jonesboro Depot - Road to Tara Museum, fot. Old Shoe Woman, Flickr CC

Z Atlanty bez trudu dojechać można do Jonesboro, gdzie koniecznie trzeba odwiedzić „Road to Tara Museum” (104 North Main Street), muzeum „Drogi do Tary”, własności O’Harów, do której dociera zdesperowana i wygłodniała Rossella po ucieczce z Atlanty. Kto pragnie wczuć się bardziej w atmosferę powieści, powinien zajrzeć do rezydencji Stately Oaks (100 Carriage Lane przy Jodeco Road), która podczas wojny cywilnej gościła wojska obu stron.

Road to Tara Museum in Jonesboro Depot
Road to Tara Museum in Jonesboro Depot, fot. Old Shoe Woman, Flickr CC

Zobacz także: Twivacation – oferta dla twilighterów czyli amatorów sagi o wampirach

Około 30 km od Jonesboro, w miejscowości Marietta z kolei urządzono muzeum filmu „Przeminęło z wiatrem” (18 Whitlock Avenue) z kolekcją cymeliów z planu filmowego, w tym kostiumów głównych bohaterów.  W Welcome Center w Marietcie udostępniana jest broszura z planem zabytkowych willi secesyjnych (blisko 50, w tym niektórych w rękach prywatnych).

Źródło: własne, margaretmitchellhouse.com

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Margaret Mitchell, Podróże, Przeminęło z wiatrem


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »