kraj:
Łotwa
autor: KLA
28-01-2013, 09:38 komentarzy: 0

Co robili Sherlock Holmes i Herman van Rompuy w Rydze?

Jauniela to jedna z najstarszych uliczek stolicy Łotwy. Otaczające ją, urokliwe kamieniczki przyciągnęły uwagę wielu filmowców, ale również unijnych VIP-ów. Teraz czas, aby te miejsca poznali również Polacy.

Riga, I love you! Sherlock Holmes and city /2012/

Jezdnia Jaunieli cała pokryta jest oryginalnymi „kocimi łbami”, a zabudową do złudzenia przypomina stary Londyn. Dlatego mogła zagrać osławioną Baker Street, gdzie znajdował się przecież dom detektywa wszech czasów, Sherlocka Holmesa – nota bene, o „londyńskie” mgły w Rydze też nie trudno, nie trzeba ich było więc specjalnie tworzyć na potrzeby filmu. Mowa o serialu "Przygody Sherlocka Holmesa i doktora Watsona" (1980-1986) wyprodukowanym w ZSRR i cieszącym się tam wówczas ogromną popularnością.

Gdzie jest Jauniela? Ryga, Łotwa, Zobacz na mapie

Na tym nie koniec. Jauniela okazała się idealną Rue Dante w okupowanym przez Niemców Paryżu, ale również Blumenstrasse w Bernie w serialu o Stierlitzu, fikcyjnym rosyjskim szpiegu. Max Otto von Stierlitz to główny bohater książek Juliana Siemionowa i opartego na jednej z nich radzieckiego serialu telewizyjnego pod tytułem „Siedemnaście mgnień wiosny” w reżyserii Tatiany Lioznowej.

Jauniela, Ryga, to jedna z najstarszych uliczek stolicy Łotwy
Jauniela, Ryga, to jedna z najstarszych uliczek stolicy Łotwy, fot. Alma Pater, Wikimedia

Jauniela jest uliczką absolutnie pocztówkową – za kamieniczką pomalowaną na szaro-niebieski kolor, ozdobioną sielankowym wzorem w kwiaty i …krowy roztacza się fantastyczny widok na wieżę legendarnego budynku katedry ryskiej (kamień węgielny położono pod nią w 1221r. a zbudowana została na wzór katedry w Rottenburgu).

Zobacz także: O Łotyszce, co nie chciała Polaka albo Zamek w Turaidzie

Najciekawsza jest jednak sama , wspomniana już, malowana kamieniczka, goszcząca dziś restaurację pod nietypowym szyldem „1221”. Skąd taka właśnie nazwa? Otóż właśnie w tym miejscu miał stać 800 lat temu drewniany budynek należący do biskupa Alberta, założyciela Rygi. Dziś natomiast na trzech piętrach stylowej kamienicy można doskonale zjeść, do czego zachęca sam TripAdvisor, bo w restauracji ciągle pojawia się jakiś VIP. Całkiem niedawno – Herman Achille van Rompuy, flamandzki polityk, premier Belgii w latach 2008-2009, pierwszy stały przewodniczący Rady Europejskiej (od 1 grudnia 2009r.).

Źródło: Air Baltic, TripAdvisor

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Ciekawostki ze świata, Jauniela, Na Łotwie, Ryga, Turystyka


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »