kraj:
Peru
autor: KLA
30-01-2013, 12:57 komentarzy: 0

Festiwal Inti Raymi albo jak „pępek świata” wita powrót Słońca

Król Manco Capac, tak jak nasz poczciwy Giewont górujący nad Tatrami zmartwychwstanie i wskrzesi imperium. Ten niemal legendarny, pierwszy władca Inków założył miasto Cuzco, które stało się z upływem czasu stolicą. Festiwal niezwykle wiernie i malowniczo zarazem odtwarza wydarzenia sprzed ośmiuset lat.

Festiwal Inti Raymi, Cuzco, Peru, /2009/ Festiwal Inti Raymi, Cuzco, Peru, /2009/ , fot. Nyall & Maryanne, Flickr CC

Położone na wysokości 3300 m n.p.m. Cuzco przeżyło swój złoty wiek dopiero trzy stulecia później, w połowie XV wieku, kiedy Inkowie osiągnęli szczyt swojego rozwoju, stawiając między innymi Świątynię Słońca pokrytą 700 szczerozłotymi płytami po 2 kg każda! Sto lat później „pępek świata” splądrowali hiszpańscy najeźdźcy, przenosząc stolicę do Limy, która tę funkcję pełni do dziś.

Festiwal Inti Raymi, Cuzco, Peru
Festiwal Inti Raymi, Cuzco, Peru, /2009/, fot. Nyall & Maryanne, Flickr CC

Gdzie jest Cuzco? Peru, Zobacz na mapie

Festiwal Inti Raymi, Cuzco, Peru
Festiwal Inti Raymi, Cuzco, Peru, /2012/, fot. mckaysavage, Flickr CC

Jednak Peruwiańczycy lubią wracać do czasów początków świetności. Dlatego co roku 24 czerwca odtwarzają pradawny, inkaski rytuał Inti Raymi, hołd składany Bogu Słońcu Apu Inti Tayta, który był najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu tego andyjskiego ludu. Miał on na celu ubłaganie bóstwa o bogate zbiory i pomyślność w nadchodzącym roku.

Festiwal Inti Raymi, Peru
Festiwal Inti Raymi, Peru, fot. Ayla Zanini, Flickr CC

Zobacz galerie zdjęć z Peru

Festiwal Inti Raymi, Peru
Festiwal Inti Raymi, Peru, fot. Ayla Zanini, Flickr CC

Uroczystości zgrane są bowiem w czasie z zimowym przesileniem. Głównymi bohaterami festiwalu są naturalnie Manco Capac oraz jego siostra i żona zarazem, Mama Ocllo, których grają wybrani specjalnie w tym celu aktorzy odziani w przepiękne, inkaskie, barwne stroje. Manco obwożony jest wśród tłumu na specjalnej platformie tak, aby każdy mógł widzieć atrybuty jego władzy – złotą koronę i rodzaj halabardy, a następnie zasiada na tronie.

Zobacz relacje z podróży do Peru

Raymi Cusco 2012:


Rytuał został zabroniony przez konkwistadorów – zwyczaj spożywania przez odtwórcę Manco placuszka kanku i dzielenia się nim ze świtą zbyt przypominał sakrament Eucharystii. Jednak Peruwiańczycy sprytnie najpierw zmienili jego datę z pierwotnej 21 czerwca na 24 czerwca, kiedy odbywa się z obchodami chrześcijańskich uroczystości ku czci św. Jana. Hiszpanie nie nabrali się na ten trick – festiwal zniknął z lokalnego kalendarza na kilka stuleci, aby znów pojawić się w 1940 roku, stając się z czasem jedną z atrakcji turystycznych kraju.

Zobacz także: Karnawałowa Lucerna w maskach i kostiumach

Źródło: World Property Channel, Peru-cuda świata (seria Rzeczpospolitej)

Festiwal Inti Raymi, Peru
Festiwal Inti Raymi, Peru, fot. Ayla Zanini, Flickr CC

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Cuzco, Festiwal, Inti Raymi, Podróże, Powrót Słońca, w Peru


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »