kraj:
Włochy
autor: Anna Kłossowska
18-02-2013, 10:07 komentarzy: 0

Mater Ecclesiae – to tutaj zamieszka Benedykt XVI

Otwarty 13 maja 1981 roku, nota bene w dniu zamachu na Jana Pawła II, czteropiętrowy budynek położony na wzgórzu watykańskim przez lata służył siostrom klauzurowym. Od marca zamieszka w nim były już Papa Ratzinger.

Klasztor powstał zresztą z inicjatywy naszego papieża, którego życzeniem było, aby w Watykanie znalazło się miejsce dla sióstr klauzurowych. Ich zadaniem miała być „posługa modlitewna, mająca wspierać papieski urząd”.

Budynek stanął na miejscu dawnego posterunku żandarmerii watykańskiej. Liczy cztery piętra, z czego drugie i trzecie zajmuje 12 cel klasztornych. Na parterze i w podziemiach wygospodarowano przestrzeń na pomieszczenia wspólne: kuchnię, spiżarnię, refektarz, pokój lekarski, archiwum oraz biuro połączone ze studiem do pracy.

Podczas ostatnich 20 lat mieszkały tu kolejno siostry różnych zakonów: klaryski, benedyktynki, wizytki. Jako ostatnie rezydowały tutaj siostry pełniące bezpośrednią posługę Benedyktowi XVI: sześć Hiszpanek i jedna Włoszka.

Jeśli ktoś myśli, że Ratzinger będzie w nowej siedzibie poddany regułom klauzurowym – grubo się myli. Zamierza poświecić czas, jaki mu pozostał na pracę naukową i modlitwę. Od świata dzielić go będzie potężny żywopłot, solidna brama wejściowa oraz… dwa tysiące metrów kwadratowych ogrodu, na który może spoglądać z okien klasztornych. W pobliżu znajduje się siedziba Radia Watykańskiego.

Zobacz także: L’Aquila przechowuje szczątki poprzedniego papieża, który zrezygnował

Bez wątpienia Benedykt, choć zaawansowany wiekiem nie zamknie się w murach Watykanu i będzie je opuszczał. Czy będą to wyjazdy samochodem z kierowcą (Ratzinger nigdy nie zrobił prawa jazdy), czy może… helikopterem, którym tak lubi latać (mało kto wie, że ten naukowiec-pianista ma licencję pilota – choć i tutaj, ze względu na wiek i bezpieczeństwo na pewno nie siądzie za sterami).

Źródło: Vanity Fair, Il sole 24 ore, RAI UNO, Giornale di Monte Silvano

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Benedykt XVI, Ciekawostki ze świata, Gdzie zamieszka, Mater Ecclesiae, Papież


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »