kraj:
Niemcy
autor: KLA
26-02-2013, 11:06 komentarzy: 0

Städel czyli jak przyciągnąć do muzeum ponad 400 tys. turystów?

Tylu właśnie turystów odwiedziło frankfurcką galerię w ubiegłym roku. A to najlepszy dowód na to, że muzea nie odchodzą do lamusa.

Muzeum Stadel we Frankfurcie

Na muzeum trzeba mieć pomysł. Popularność Luwru czy Kunsthistorisches Museum w Wiedniu nie wzięła się znikąd. Naturalnie najlepszym magnesem są bezcenne dzieła sztuki. To zawsze działa. Ale z drugiej strony dlaczego do warszawskiego Centrum Kopernika „walą” tłumy, a do Muzeum Narodowego już nie tak wielkie?

W każdym razie Städel we Frankfurcie został uznany przez niemieckich krytyków sztuki za „muzeum roku 2012”. Dlaczego? Otóż oprócz tego, że prezentuje doskonały „miks” arcydzieł sztuki niemieckiej i światowej, w ubiegłym roku właśnie udostępnił zwiedzającym nowe, podziemne skrzydło.

Muzeum Stadel we Frankfurcie
Muzeum Städel we Frankfurcie, fot. batigolix, Flickr CC

Gdzie jest muzeum Städel? Frankfurt, Niemcy, Zobacz na mapie

Jednak w przeciwieństwie do gros tego typu rozwiązań, schodząc pod ziemię nie mamy żadnych klaustrofobicznych odczuć. A to za sprawą systemu okrągłych świetlików w suficie umieszczonych w równoległych rzędach tak, że dostarczają one snopy światła do środka pomieszczenia. Efekt jest kapitalny zarówno od dołu, czyli od środka, jak i widziany z góry. Na dachu bowiem rośnie zielona murawa, ozdobiona białymi, okrągłymi, szklanymi niby-lustrami.

Wracając jednak do samych wystaw – muzeum ma też dobry pomysł na ekspozycje czasowe. Wielkim powodzeniem cieszyła się wystawa „Od Goyi do Maksa Ernsta” (od 4 marca do 9 czerwca będzie ją można obejrzeć w Muzeum Orsay w Paryżu), a od zeszłego tygodnia w Städel jest już udostępniona kolekcja dzieł neoklasycystycznych, wypożyczonych również z renomowanych, światowych galerii, p.t. „Piękno i Rewolucja”.

Muzeum Stadel we Frankfurcie
Muzeum Städel we Frankfurcie, fot. Spiegelneuronen, Flickr CC

Bardzo przejrzysta jest sama strona internetowa muzeum (po angielsku i niemiecku). Można na niej obejrzeć krótkie filmiki oraz poznać historię galerii założonej w 1815 roku przez bankiera i jakbyśmy to dziś ujęli biznesmena Johana Friedricha Städla (w założeniu miał to być autonomiczny instytut sztuki). http://www.staedelmuseum.de

Źródło: staedelmuseum.de

Zobacz także: Przewodnik po portugalskim fado… online

Muzeum Stadel we Frankfurcie
Muzeum Städel we Frankfurcie, fot. David Baggins, Flickr CC

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Ciekawostki ze świata, Muzeum, Stadel, w Niemczech


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »