kraj:
Kolumbia
autor: KLA
28-02-2013, 13:40 komentarzy: 0

Sanktuarium jak zamek. Miejsce mało rozreklamowanego cudu

Wydaje się skrzyżowaniem gotyckich, francuskich katedr z włoskimi kościołami renesansu. Na przykład może kojarzyć się z Santa Maria Novella we Florencji, choć ściany kolumbijskiego Las Lajas nawet w pełnym słońcu wydają się zimne, ze względu dominującą biel i szarość materiałów, z jakich kościół został wzniesiony. Dziwny kościół…

Sanktuarium Las Lajas, Kolumbia Sanktuarium Las Lajas, Kolumbia , fot. Houston Marsh, Flickr CC

Legenda głosi, że podczas szczególnie gwałtownej burzy w tutejszej okolicy zagubiła się matka z córką. Z nieba deszcz lał się strumieniami, wokół waliły pioruny zagłuszając wołanie o pomoc matki. Dziewczynka krzyczeć nie mogła – była głuchoniema. W okolicy nie było wtedy ani kościoła, ani też żadnego domu.

Sanktuarium Las Lajas, Kolumbia
Sanktuarium Las Lajas, Kolumbia, fot. aniara., Flickr CC

Obie kobiety, szukając schronienia zeszły na samo dno kanionu rzeki Guáitara i tam, w jaskini postanowiły przeczekać nawałnicę. W pewnym momencie jakaś siła kazała im spojrzeć w górę, a tam, nad skałą, gdzie chowały się matka z córką pojawiła się postać Matki Boskiej.

Sanktuarium Las Lajas, Kolumbia
Sanktuarium Las Lajas, Kolumbia, fot. onourownpath.com, Flickr CC

Gdzie jest Sanktuarium Las Lajas? Kolumbia, Zobacz na mapie

Sanktuarium Las Lajas, Kolumbia
Sanktuarium Las Lajas, Kolumbia, fot. Colombia Travel, Flickr CC

Wystarczyła chwila, aby dziewczynka odzyskała słuch i mowę – w jaskini, gdzie miało miejsce całe zdarzenie odkryto potem malowidło Matki Boskiej z dzieckiem na ręku. Wiadomość o cudzie obiegła okolicę. Z datków zebranych przez wierzących wzniesiono na miejscu objawienia neogotyckie Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej na Skałach w Ipiales (El Santuario de la Virgen del Rosario de Las Lajas en Ipiales). Jest ono o tyle niezwykłe, że odległość między jego wieżą a dnem kanionu wynosi… 100 metrów?

Sanktuarium Las Lajas, Kolumbia
Sanktuarium Las Lajas, Kolumbia, fot. medea_material, Flickr CC

Sanktuarium Las Lajas, Kolumbia
Sanktuarium Las Lajas, Kolumbia, fot. Sarah and Iain, Flickr CC

Jak to możliwe? Otóż kościół wbudowano w bok kanionu i znajduje się dosłownie w połowie jego wysokości. Aby do niego dotrzeć, trzeba  przejechać most przerzucony nad kanionem na wysokości 50 metrów! Z daleka cała budowla przypomina więc raczej zamek obronny z bajki.

Sanktuarium Las Lajas, Kolumbia
Sanktuarium Las Lajas, Kolumbia, fot. David Holt London, Flickr CC

Zobacz także: Mont Saint-Michel: żywa fantazja

Znajduje się w południowej części Kolumbii, niedaleko granicy z Ekwadorem. Sama, skrótowa nazwa bazyliki – Las lajas pochodzi od nazwy skał osadowych, na której znaleziono w grocie wizerunek Maryi.

Źródło: kuriositas.com

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Las Lajas, Podróże, Sanktuarium, W Kolumbii


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »