kraj:
Francja
autor: KLA
18-03-2013, 13:51 komentarzy: 0

Do Nantes na rowery, w regionie Wandea na kajakach

Nantes zostało właśnie wybrane przez Federację Europejskich Cyklistów na miejsce kongresu Vélo-City 2015. Rywalizowało z dwoma innymi europejskimi miastami: szwajcarskim Bâle oraz fińskimi Helsinkami.

Park Marais Poitevin Park Marais Poitevin , fot. Webzooloo, Flickr CC

Federacja Europejskich Cyklistów chce, aby Nantes stało się metropolią, z której inne średniej wielkości miasta, będą brały przykład i tym motywuje decyzję o wyborze stosunkowo niewielkiego ośrodka (ok. 250 tys. mieszkańców) na siedzibę kongresu za dwa lata.

Ta historyczna stolica książąt Bretanii położona jest w zachodniej Francji, w Kraju Loary, w departamencie Loara Atlantycka, a nieopodal niej zbiegają się trzy rzeki: Sevre, Erdre i Loara. Pełne parków i szerokich alei Nantes jako pierwsze miasto we Francji wdrożyło politykę „zielonego” czyli ekologicznego transportu miejskiego, wprowadzając specjalną, wydzieloną strefę z ograniczonym ruchem samochodowym.

Wiedeń Velo city 2013

Zamiast czterech kółek, preferowane są dwa czyli cykliści i to ich coraz liczniej widzi się na ulicach miasta (na realizacje tego planu w latach 2009-2014 lokalne władze przeznaczyły aż 40 mln euro!). Na turystę - rowerzystę czekają tutejsze zabytki – Katedra św. Piotra i Pawła z nagrobkiem Franciszka II, jednym z najwspanialszych dzieł francuskiego renesansu, Zamek Książąt Bretanii, a nocą – dzielnica  Ste-Croix.

Gdzie jest Nantes? Francja, Zobacz na mapie

Również w tym samym regionie, w departamencie Wandea znajduje się Park Marais Poitevin, którego cechą szczególną jest niezliczona ilość kanałów, dlatego też popularne stało się zwiedzanie go barką lub kajakiem. Marais Potevin to największy obszar pływów w zachodniej Francji i drugi w skali całego kraju. Często nazywany „Zieloną Wenecją”, oferuje cały labirynt kanałów bogatych w wyjątkowe okazy fauny i flory.

Czytaj wiadomości z Francji

Jeśli ktoś woli podróże rowerem, w parku Marais Poitevin czeka na niego ponad 300 km tras, które zaprowadzą go do ruin X-wiecznego opactwa benedyktyńskiego Maillezais, w którym ponoć mieszkał Rabelais oraz do miasteczka Damvix. Jest ono położone w super atrakcyjnym turystycznie trójkącie pomiędzy kojarzoną dzięki „Trzem muszkieterom” Dumasa z Hugenotami i kardynałm Richelieu miastem-twierdzą La Rochelle, rodzinnym parkiem tematycznym Puy du Fou i parkiem rozrywki Futuroscope.

Źródła: Atout France, damvix.fr, futuroscope.com, enpaysdelaloire.com

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki ze świata, Federacja Europejskich Cyklistów, Podróże, Rowery, We Francji


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »