kraj:
Hiszpania
21-05-2013, 19:24 komentarzy: 0

El Camino del Rey: parapet nad przepaścią

Płaska wapienna ściana przed tobą, nieskończona przepaść za tobą, a gdzieś hen, w dole szumiąca błękitna woda rzeki Guadalhorce. Brakuje ci wrażeń? Przespaceruj się wzdłuż El Camino del Rey.

Hiszpania, El Camino del Rey Hiszpania, El Camino del Rey , fot. Gaute H. , Flickr CC

El Camino del Rey to ścieżka wykonana ludzką ręką, zawieszona na ścianie wąwozu położonego w hiszpańskim parku narodowym Desfiladero de los Gaitanes. Królewska ścieżka (bo tak tłumaczy się jej nazwę) to miejsce kultowe dla miłośników wspinaczki górskiej, zapewniające fenomenalne widoki i masę mocnych wrażeń, a przede wszystkim oferujące miłośnikom wspinaczki wygodny dostęp do ciekawych formacji skalnych.
 
El Camino del Rey, Hiszpania:


Gdzie jest park Desfiladero de los Gaitanes? Hiszpania, Zobacz na mapie

El Camino del Rey, Hiszpania
El Camino del Rey, Hiszpania, fot. mellbratt, Flickr CC

Królewska ścieżka to trasa tylko dla ludzi: a) o mocnych nerwach, oraz b) którzy dobrze wiedzą, co robią. Przechadzkę tym zbudowanym w latach 1901-1905, szerokim na metr parapetem, położonym 100 metrów na poziomem przepływającej dnem wąwozu rzeki, można odbyć wyłącznie z wykorzystaniem profesjonalnego alpinistycznego wyposażenia. Kiedyś sprzęt nie był wymagany, ale w ostatnich dziesięcioleciach w wielu miejscach betonowa nawierzchnia wykruszyła się, zostawiając gołe rusztowanie. Przejście El Camino del Rey jest obecnie o wiele bardziej niebezpieczne niż kilkadziesiąt lat temu - choć niektórzy powiedzieliby, że po prostu stanowi większe wyzwanie.

El Camino del Rey, Hiszpania
El Camino del Rey, Hiszpania, fot. Sam Dredge, Flickr CC

Czytaj wiadomości z Hiszpanii

El Camino del Rey, Hiszpania
El Camino del Rey, Hiszpania, fot. mellbratt, Flickr CC

Dołącz do nas na Facebooku!

El Camino del Rey, Hiszpania
El Camino del Rey, Hiszpania, fot. Gabirulo, Flickr CC

Co ciekawe, to, co jest dziś wyzwaniem, niegdyś było elementem codziennej rutyny. El Camino del Rey - jedną z najbardziej przerażających ścieżek na świecie - zbudowano dla robotników pracujących przy wznoszeniu tamy; wąską dróżką transportowano sprzęt i materiały wykorzystywane podczas budowy. Przejście zawdzięcza nazwę królowi Alfonsowi XIII, który po ukończeniu prac otworzył je, samodzielnie pokonując całą trasę.

El Camino del Rey, Hiszpania
El Camino del Rey, Hiszpania, fot. mellbratt, Flickr CC

Uważasz, że El Camino del Rey to miejsce w sam raz dla ciebie? To nie znaczy, że możesz już pakować bagaże. Ścieżka jest w tak złym stanie, że władze Andaluzji zamknęły ją już w roku 2000, niedługo po tym, jak w krótkich odstępach czasu zginęło na niej aż czworo podróżników - za każdym razem w wyniku zapadnięcia się betonowej nawierzchni. Możesz wprawdzie wybrać się na przechadzkę połączoną ze zdobywaniem ściany wąwozu - wyprawy organizują stowarzyszenia miłośników sportów ekstremalnych - oferta jest jednak przeznaczona dla osób, które miały już do czynienia ze wspinaczką.

El Camino del Rey, Hiszpania
El Camino del Rey, Hiszpania, fot. mellbratt, Flickr CC

El Camino del Rey, Hiszpania
El Camino del Rey, Hiszpania, fot. goesberlin, Flickr CC
 
Nie powinieneś jednak tracić nadziei. W roku 2011 politycy doszli do wniosku, że trasa była zamknięta wystarczająco długo - i przeznaczyli aż 7 milionów euro na jej odrestaurowanie. Prace nadal trwają; powinny zakończyć się najpóźniej w przyszłym roku.

El Camino del Rey, Hiszpania
El Camino del Rey, Hiszpania, fot. Helen Cassidy, Flickr CC

Zobacz także: Poczuj ogrom świata. Szlak Tateyama Kurobe
 
* * *
 
Artykuł przygotowała redakcja portalu BiletyAutokarowe.pl. Chcesz kupić bilety autokarowe do Hiszpanii po najniższej cenie? Odwiedź nas i złóż rezerwację online albo przez telefon.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Ciekawostki ze świata, El Caminito del Rey, El Camino del Rey, Królewska ścieżka, Przerażająca ścieżka, Ścieżka Króla, W Hiszpanii


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »