kraj:
Polska
08-05-2012, 13:38 źródło: Lotnicze Bilety     komentarzy: 0

6 najpopularniejszych mitów o lotnictwie

Sama myśl o podróży lotniczej podnosi ci ciśnienie? Uspokój się - na pokładzie samolotu jest bezpieczniej i wygodniej, niż podejrzewasz. Wiele zagrożeń i niedogodności związanych z lataniem, o których czytasz w gazetach, to wymysły szukających sensacji dziennikarzy. Przyjrzyjmy się sześciu najpopularniejszym mitom o lotnictwie.

Widok z samolotu, Podróże Widok z samolotu, Podróże , ŚwiatPodróżników

1. Włączona komórka grozi rozbiciem samolotu

Stewardessy przed startem zawsze proszą o wyłączenie telefonów - podobno zakłócają one pracę urządzeń pokładowych samolotu. Czy to znaczy, że jedna włączona komórka może spowodować kraksę? Nic bardziej mylnego - loty byłyby bezpieczne nawet wtedy, gdyby każdy pasażer godzinami wisiał na telefonie. Nie wykazano, żeby komórki miały jakikolwiek wpływ na funkcjonowanie urządzeń pokładowych samolotu. Dlaczego więc musimy je wyłączać?

Ponieważ nie wykazano, że żadna komórka nigdy nie wywrze takiego wpływu.

Żeby to sprawdzić, należałoby przetestować każdy rodzaj telefonu w każdym możliwym typie samolotu - co wygenerowałoby masę zbędnych kosztów. Znacznie prościej profilaktycznie zabronić korzystania z komórek.

2. Można rozbić samolot, otwierając drzwi podczas lotu

Media uwielbiają przytaczać historie o ludziach, którzy w wyniku załamania nerwowego lub nagłego ataku paniki próbowali otworzyć drzwi samolotu. Takie opowieści nie budziłyby nawet odrobiny emocji, gdyby już na początku zaznaczono, że otwarcie drzwi podczas lotu jest po prostu niemożliwe. Różnica ciśnień na zewnątrz i wewnątrz maszyny sprawia, że z takim wyczynem miałby problem sam Herkules.

3. Piloci muszą mieć idealny wzrok

Kiedyś była to prawda - dawniej pilotów linii lotniczych werbowano, bowiem spośród lotników wojskowych, a w wojsku rzeczywiście należy mieć sokoli wzrok, aby zasiąść za sterami samolotu. Organizacje lotnicze dopuszczają jednak możliwość posiadania przez pilotów cywilnych niewielkiej wady wzroku. Dla wielu takich instytucji - np. amerykańskiego FAA - problemem nie jest nawet daltonizm. Na dobrą sprawę pilotem może zostać nawet osoba pozbawiona jednego oka, jeśli tylko uzyska zgodę lekarza i pomyślnie przejdzie wszystkie testy.

4. Samolot spada? Jesteś martwy

Wydaje się, że awaria lecącego samolotu oznacza dla pilotów i pasażerów pewną śmierć. Nic bardziej mylnego - szanse przetrwania katastrofy lotniczej są całkiem spore. Choć statystyki różnią się w zależności od tego, w której fazie lotu następuje wypadek, różne źródła podają, że ogólnie mamy od 50 aż do 76 proc. szans na przeżycie.

5. Powietrzne akrobacje są śmiertelnie niebezpiecznym sportem

Wypadki podczas pokazów lotniczych to pożywka dla szukających sensacji mediów. W rzeczywistości wykonywanie efektownych akrobacji jest całkiem bezpiecznym sportem. Wystarczy spełnić jeden warunek: uprawiać go odpowiednio wysoko. Znakomita większość wypadków podczas akrobacji jest następstwem złamania tej reguły, bowiem na dużej wysokości piloci mają czas na opanowanie maszyny, która wymknęła się spod kontroli.

6. Jedzenie oferowane na pokładzie samolotu jest niskiej jakości

Do ugruntowania tego mitu mógł przyczynić się każdy z nas. Posiłki serwowane na pokładach samolotów są po prostu niesmaczne, prawda? Zawsze sprawiają wrażenie produktów najniższej jakości. W rzeczywistości smakują całkiem dobrze - jeśli spożywamy je na ziemi.
W powietrzu inaczej odbieramy smak potraw. Ze względu na ciągły hałas, przeciążenia, a także ciśnienie, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni, samolot nie jest najlepszym miejscem dla osób o delikatnym podniebieniu. Nawet najlepsze dania smakują w powietrzu inaczej, niż powinny.

Zobacz także: Jak pokonać jet lag? – Pomoże Ci „Strusiowa Poduszka”

Artykuł nadesłany przez portal Lotnicze-Bilety.pl, w którym kupisz tanie bilety lotnicze do Francji, Anglii, Niemiec, USA i ponad setki innych krajów z całego świata.

Widok z samolotu podczas lotu

Widok z samolotu podczas lotu. fot. Świat Podróżników

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki, Informacje turystyczne, Latanie, Lotnictwo, Podróże, Samolot


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »