kraj:
Kanada
22-05-2012, 14:22 źródło: BiletyAutokarowe.pl     komentarzy: 0

Kosmos na Ziemi, czyli najdziwniejsze zakątki świata

Aby spełnić marzenia o podróży na inną planetę, nie musicie zapisywać się do NASA. Obcą, tajemniczą, wręcz kosmiczną egzotyką cechuje się wiele zakątków starej, dobrej Ziemi. Na przykład...

Spotted Lake (Kanada) aut. Scott Woods-Fehr Spotted Lake (Kanada) aut. Scott Woods-Fehr , Flickr CC

Spotted Lake (Kanada)

 
Plamiste jezioro w dolinie Oskogan to jeden z najbardziej osobliwych akwenów wodnych na świecie. Naturalnie dzieli się ono na ponad 360 niewielkich, owalnych zbiorników, które ukazują się latem, gdy poziom wody jest obniżony. Zależnie od pory roku, kolor jeziora zmienia się. Jego niezwykłe właściwości są efektem rekordowo dużej koncentracji minerałów.

Ze względu na właściwości lecznicze jezioro od wieków jest uważane przez lokalnych Indian za miejsce święte. Teren, na którym leży Spotted Lake, jest własnością prywatną, zatem można podziwiać je wyłącznie z oddali. Zakaz zbliżania się ma chronić kruche baseny jeziora przed zniszczeniem.
 

Rio Tinto (Hiszpania)


Rio Tinto (Hiszpania)
Rio Tinto (Hiszpania),  fot. NASA, Wikimedia

Czerwona rzeka to widok, który prędzej spodziewalibyśmy się ujrzeć na innej planecie, niż w trakcie wycieczki na południowy skraj Hiszpanii. Kosmiczne skojarzenie nie jest przypadkowe - Rio Tinto ma sporo wspólnego z... Marsem. Nie bez powodu naukowcy z NASA poszukiwali tu nieznanych form życia, przygotowując się do wysłania sondy badawczej na czerwoną planetę.
 
Swój kolor Rio Tinto zawdzięcza wysokiej zawartości metali ciężkich, które w większych ilościach przedostały się do wody w wyniku działalności pobliskich kopalni. Bogate złoża minerałów od tysiącleci przyciągały do regionu poszukiwaczy złota, srebra i miedzi - pierwsze prace wydobywcze prowadzono tu już 3000 lat p.n.e. Jeżeli więc chcecie trafić do miejsca, które zapewnia nieziemskie doznania wizualne, a przy tym może pochwalić się interesującą historią, rozważcie wycieczkę do Andaluzji.
 

Trubka Udacznaja (Rosja)


Trubka Udacznaja (Rosja)
Trubka Udacznaja (Rosja), fot. Stepanovas, Wikimedia

Temperatury sięgające minus 70 stopni Celsjusza. Paliwo i olej zamarzające w samochodach. Twarda ziemia, niszcząca sprzęt górniczy. W takich warunkach toczy się praca w kopalni diamentów Trubka Udacznaja, znajdującej się w lodowatej Jakucji. Wydobycie trwa tu nieprzerwanie od 1955 roku.
 
To miejsce tak samo imponujące wizualnie – wykopalisko ma 1,6 km długości, 1,2 km szerokości i 600 m głębokości – jak niebezpieczne. Tworzące się nad urobiskiem silne prądy powietrzne doprowadziły już do katastrofy kilku śmigłowców. Obecnie przelot helikopterem nad kopalnią jest zakazany.
 
Kiedy wydobycie ustanie (czyli prawdopodobnie już niedługo, gdyż złoża są na wyczerpaniu), Trubka Udacznaja będzie wyglądać jeszcze bardziej obco niż dotychczas. Gdy odejdą górnicy, zabierając ze sobą cały sprzęt, pozostanie tylko gigantyczna dziura w ziemi, nie przypominająca dzieła ludzkich rąk.
 

Derweze (Turkmenistan)


Derweze (Turkmenistan)
Derweze (Turkmenistan), fot. Flydime, Wikimedia

Dołącz do nas na Facebooku!

W języku turkmeńskim „derweze” oznacza „bramę”. Jest to również nazwa małej wioski leżącej na pustyni Kara-Kum, a także położonego w jej pobliżu krateru, znanego powszechnie jako „brama piekieł”. Skąd taka złowieszcza nazwa? Wystarczy spojrzeć na zdjęcia.
 
Krater powstał w roku 1971, gdy zapadła się ziemia w miejscu odwiertu wykonanego przez radzieckich geologów. Okazało się, że tuż pod powierzchnią znajduje się złoże gazu ziemnego. Aby uniknąć zatrucia, naukowcy podpalili gaz, licząc, że całe jego zasoby wyczerpią się w ciągu kilku dni. Krater płonie jednak do dziś.
 
Derweze jest popularną atrakcją turystyczną – wygląda widowiskowo zwłaszcza w nocy. Jeśli chcecie go zobaczyć, warto się pospieszyć, gdyż przed dwoma laty prezydent Turkmenistanu stwierdził, że dziurę należy wreszcie zamknąć. Postanowienie może wkrótce zostać wprowadzone w życie.
 

Gejzer Fly (Stany Zjednoczone)


Gejzer Fly (Stany Zjednoczone)
Gejzer Fly (Stany Zjednoczone), fot. Jeremy-C-Munns, Wikimedia

W dolinie Hualapai w stanie Nevada znajduje się formacja skalna, która jak żadna inna na świecie przypomina wytwór obcej cywilizacji. Kolorowy, osobliwie ukształtowany gejzer Fly stanowi niesamowity widok. Wbrew pozorom nie jest to pozostałość sprzed milionów lat - turyści mogą zachwycać się nim mniej więcej od pół wieku.
 
Jeszcze na początku XX wieku dzisiejsza atrakcja była całkiem zwyczajnym kawałkiem ziemi, która dopiero w latach 60. przerodziła się w buchający gorącą wodą gejzer. W jego otoczeniu szybko utworzyły się sadzawki - dziś żyją w nich drobne rośliny i małe ryby, wpuszczone do wody przez człowieka. Za kształt formacji odpowiadają wyrzucane wraz z wodą fragmenty mokrej ziemi, zaś za kolorystykę – wypłukiwane minerały i algi żyjące w gorących źródłach.
 
Niestety, nie każdy może zobaczyć gejzer na własne oczy. Leży on na prywatnej ziemi, której właściciele grożą poważnymi konsekwencjami za wtargnięcie na swój teren. Zamknięcie teren dla turystów tłumaczą chęcią zachowania tego wyjątkowego miejsca w nienaruszonym stanie.
 

Sokotra (Jemen)


Sokotra (Jemen)
Sokotra (Jemen), fot. Boris-Khvostichenko, Wikimedia

Sokotra jest prawdopodobnie najbardziej osobliwym miejscem świata, przynajmniej pod względem zadziwiającej flory - wyspa pełna jest roślinności, której widok kojarzy się ze scenografią do filmów fantastyczno-naukowych. Dzięki odizolowaniu od stałego lądu, a także brakowi większej ingerencji w ekosystem, kilkadziesiąt tutejszych gatunków roślin nie występuje nigdzie indziej na świecie.
 
Jeżeli wybieracie się na Sokotrę, musicie przygotować się na dwie niedogodności: trudny do zniesienia upał ibardzo wysokie ceny. Ze względu na brak wody i tradycyjnego pożywienia, za posiłek na wyspie zapłacimy nawet dwukrotnie więcej niż na stałym lądzie. Brak dróg i niewielka liczebność osad ludzkich sprawia, że niektóre rejony Sokotry są zasadniczo niedostępne, ale takie naturalne ograniczenia turystyki pozwalają zachować to wspaniałe miejsce w niemal nietkniętym stanie.
 

Sanqingshan (Chiny)


Sanqingshan (Chiny)
Sanqingshan (Chiny), fot. jshansen, Flickr-CC

Czy oglądają film „Avatar”, marzyliście o wycieczce na planetę Pandora? Nie musicie tylko marzyć – miejsce, które zainspirowało filmowców, jest popularną chińską atrakcją dla turystów.
 
Sanqingshan to jeden z najbardziej malowniczych parków narodowych w całej Azji. Imponujące formacje skalne, porośnięte gęstą roślinnością i okryte gęstymi mgłami, tworzą pejzaż rodem z innej planety. Skały i kamienie przybierają fantastyczne kształty, często przypominające dzieła ludzkich rąk. Dzięki „naturalnym rzeźbom”, takim jak Wielki Boa czy Azjatycka Bogini, Sanqingshan zyskał wśród taoistów miano miejsca świętego.
 
Warto zaznaczyć, że Sanqingshan jest miejscem niezwykle zróżnicowanym przyrodniczo. Występuje tu ponad 2700 gatunków roślin i 1700 gatunków zwierząt – często równie unikalnych, jak krajobrazy tego jedynego w swoim rodzaju zakątka świata.

Zobacz także: Najdziwniejsze pomniki na świecie
 
* * *
 
Ziemia pełna jest niezwykłych, fascynujących miejsc. Chcecie poznać ich więcej? Zostawcie komentarz pod tekstem lub kliknijcie przycisk „Lubię to”.

Tekst nadesłała redakcja portalu BiletyAutokarowe.pl, w którym kupicie bilety autokarowe do Niemiec, Anglii, Francji, Włoch, a także około 30 innych krajów w całej Europie. Zapraszamy.


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekaowski ze świata, Derweze, Gejzer Fly, Sanqingshan, Sokotra, Trubka Udacznaja


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »