kraj:
Włochy
autor: KLA
29-06-2012, 14:43 źródło: ŚP     komentarzy: 0

Rekonstrukcja historyczna w Italii

Rekonstrukcja historyczna w Italii, xregioaquileia

2200 lat Akwilei. Największa rekonstrukcja historyczna w Italii.

Celtyccy wojownicy, rzymskie legiony i gladiatorzy znów wkraczają do Akwilei. Opowiedzą o powstaniu miasta w 181 r p.n.e. To jest największa rekonstrukcja historyczna w Italii. Potrwa od 29 czerwca do 1 lipca br.

Jej celem jest przybliżenie turystom odwiedzającym Akwileję (wł. Aquilea) jej bogatej przeszłości – pokazanie, że liczące dziś zaledwie 3500 mieszkańców miasteczko było w czasach Imperium uważane za jeden z czterech najważniejszych jego ośrodków.

Dziś, 29 czerwca trzydniową imprezę rozpocznie uliczna festa celtycka, bo to Celtowie założyli tu pierwszą osadę (toponim Akwileja  pochodzić ma od celtyckiej nazwy pobliskiej, dziś już nie istniejącej rzeki Aquilis). Na ulicach historycznego centrum, które będzie sceną wszystkich wydarzeń zapłoną stosy. Wejście do miasta oddziału legionistów rzymskich będzie symbolicznym momentem przypominającym czas założenia kolonii wojskowej w 181 r p.n.e. Rzymianie wznieśli fortecę, która funkcjonowała nie tylko jako placówka militarna do działań zaczepno-obronnych wobec Wschodu, ale ważny, stale się rozrastający ośrodek handlowy działający dla Rzymu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Kolejne dwa dni imprezy będą okazją do poznania dalszych, burzliwych dziejów Akwilei. Tędy biegł szlak bursztynowy znad Bałtyku, a dzięki sąsiedztwu rzeki, nad którą wyrósł port, Akwileja miała połączenie drogą wodną z innymi, ważnymi ośrodkami Imperium. Była wspaniałym miastem z imponującym forum, teatrem, amfiteatrem – w I w n.e. liczyła 200 tys. mieszkańców. Miasto odegrało też ważną rolę w szerzeniu chrześcijaństwa na północy i wschodzie Europy – w IV. w. stała się siedzibą biskupstwa. Wielokrotnie niszczona przez Hunów, potem Longobardów, wreszcie podporządkowana Republice Weneckiej, powoli traciła na znaczeniu.

Galeria zdjęć z Włoch

W imprezie wezmą udział bractwa legionistów rzymskich i rycerskie z Włoch i innych części Europy, zostaną zaangażowane setki artystów i statystów. Będzie można oglądać starcia legionistów i zrekonstruowane na potrzeby spektaklu obozy wojskowe, śledzić pojedynki gladiatorów, jakie staczali oni na tutejszej arenie amfiteatru, podziwiać tańce średniowieczne i skosztować potrawy z menu sprzed wieków. Uczestnictwo we wszystkich punktach bogatego programu jest bezpłatne.

Zobacz także: Designerskie hotele. Nocleg wewnątrz żarówki

W Akwilei znajdującej się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO trzeba przede wszystkim zobaczyć wspaniałą, bodaj największą zachowaną mozaikę wczesnochrześcijańską z kopią Grobu Pańskiego w Jerozolimie po środku, która znajduje się w XI-w. katedrze. Inną atrakcją są obszerne wykopaliska na terenie dawnego portu rzecznego, do którego prowadziła, ocieniona cyprysami Via Sacra.

Żródła: ArcheoMedia, X Regio Aquileia


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: 2200 lat Akwilei, Atrakcje turystyczne we Włoszech, Rekonstrukcja historyczna


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »