kraj:
Anglia
autor: KLA
09-07-2012, 14:13 źródło: ŚP     komentarzy: 0

Stonehenge: od 2013 r. zmienia „look”

Nowoczesne, interaktywne centrum informacyjne dla turysty i większy niż obecnie parking oddalone od megalitycznego kręgu o 2,5 km, specjalny autobus dowożący turystów na miejsce – to tylko dwa przykłady z całego planu nowej organizacji przestrzeni wokół Stonehenge. Jego wdrażanie rozpocznie się w tym tygodniu.

Stonehenge, Turystyka Stonehenge, Turystyka , fot. LitasWorld, Flickr CC

Stonehenge to jedna z największych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii.

Miejsce bez wątpienia magiczne, któremu jednak sporo uroku ujmuje tzw. cywilizacja. Obecnie tuż obok megalitycznego kręgu przebiegają dwie, bardzo ruchliwe drogi, A 303 i jej odnoga, A 344, która prowadzi niemal pod sam obiekt. Do tego stopnia, że przejeżdżające samochody prawie ocierają się o jeden z dalszych kamieni kręgu. Do tego dochodzi ciasny, zatłoczony zawsze parking i kasy. W rezultacie Stonehenge ogląda się w zapachu spalin, choć wokół rozciągają się kilometry pól.

Dołącz do nas na Facebooku!

Turyści, którzy przyjadą zobaczyć tę neolityczną, starszą od egipskich piramid budowlę za rok – doświadczą już zupełnie innych wrażeń. Szosa doprowadzi ich bowiem do nowego, wpisanego w krajobraz, a więc przyjaznego środowisku centrum informacyjnego. Na miejscu będą mogli poznać historię kręgu zbudowanego przed 5 tys. lat, obejrzeć filmy, nabyć gadżety i posilić się.

Tu też zostawią samochód na przestronnym parkingu, gdzie nie zabraknie miejsc nawet w okresie szczytu sezonu. Stąd na miejsce będą mogli wyruszyć pieszo albo zabawnym, przypominającym dziecinną kolejkę autobusikiem z wagonikami. Zniknie też odnoga szosy A344, dzięki czemu ruch kołowy zostanie przesunięty dalej od kręgu, a to  bez wątpienia zwiększy jeszcze atrakcyjność Stonehenge.

Zobacz także: 10 najpiękniejszych wysp Europy - Santorini

Warto dodać, że mimo prac znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO zabytek będzie cały czas udostępniony zwiedzającym.

Źródła: English Heritage, The Telegraph-Travel


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcji turystyczna Wielkiej Brytanii, Podróże, Stonehenge, Wielka Brytania


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »