kraj:
Maroko
10-07-2012, 17:18 źródło: BiletyAutokarowe     komentarzy: 0

Ibn Battuta w Egipcie

Ibn Battuta w Egipcie, Hippolyte Leon Benett - public domain

Zawsze w drodze. Życie i podróże Ibn Battuty, cz. I

Krzysztof Kolumb, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Marco Polo oraz Ibn Battuta to najwięksi i najbardziej zasłużeni podróżnicy w historii. Niestety, choć pierwszych czterech znają wszyscy, o Ibn Battucie w Polsce nie słyszał prawie nikt.

Z jakiegoś powodu krajowe programy nauczania historii czy geografii nie obejmują niemal trzydziestoletnich wędrówek Muhammada Ibn Battuty. Jeśli pojawia się o nim wzmianka, dokonania podróżnika traktowane są w najlepszym wypadku skrótowo. Tymczasem pochodzący z Tangeru arabski muzułmanin był wędrowcem równie wytrawnym, zasłużonym i doświadczonym, jak Magellan czy Marco Polo.

Szczegóły wypraw Ibn Battuty zostały spisane w „Rihli”, czyli „Pamiętniku z pielgrzymki”. Książka, której pełny tytuł brzmi „Podarunek dla patrzących na osobliwości miast i dziwy podróży”, jest cennym źródłem informacji zarówno o świecie pierwszej połowy XIV wieku, jak i o samym podróżniku.


21-letni wędrowiec


Abu 'Abdallah Muhammad ibn 'Abdallah ibn Muhammad ibn Ibrahim ibn Muhammad ibn Ibrahim ibn Yusuf al-Lawati al-Tanji Ibn Battuta urodził się w 1304 roku w marokańskim mieście Tangier. Zanim stał się jednym z najsłynniejszych arabskich podróżników i kartografów, kształcił się w dziedzinie islamskiego prawa - podobnie jak jego przodkowie, którzy zgodnie z rodzinną tradycją piastowali urząd sędziego.

W czerwcu roku 1325 Muhammad Ibn Battuta, znany także pod imieniem Szams ad-Din, wyruszył w hadż - obowiązkową dla muzułmanów pielgrzymkę do Mekki - świętego miasta w Arabii Saudyjskiej. Nie traktował podróży w kategoriach przymusu; od dawna chciał zobaczyć na własne oczy krainy opisywane przez podróżników z wielkim zachwytem.

Zobacz także: MEKKA - Miasto Wybrańców

Wyruszył z domu z ciężkim sercem, gdyż ciekawość świata walczyła w nim z pragnieniem pozostania wśród bliskich. Odszedł samotnie, nie zadając sobie nawet trudu odszukania karawany, do której mógłby się przyłączyć – być może w obawie, że zwłoka skłoni go do zmiany zdania.


Droga do Mekki


Podróżował do świętego miasta wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, odwiedzając Algier i Tunis na drodze do Aleksandrii. Aby uniknąć ryzyka zostania zaatakowanym przez wędrowne bandy, dołączał do karawan lub mniejszych grup podróżników. Okazało się jednak, że nie tylko ludzie stanowili zagrożenie dla wędrowców – już na pierwszym etapie wyprawy Ibn Battuta dostał wysokiej gorączki i pokonał część drogi przywiązany do własnego muła. Mimo tego nie poddawał się, postanowiwszy, że jeśli ma umrzeć, chce umrzeć w drodze, na tyle zaspokajając ciekawość świata, na ile to tylko możliwe.

Nawet ślub nie mógł utrzymać Ibn Battuty w jednym miejscu. Pierwszą żonę pojął w Tunezji, w mieście Safakis, z którego szybko ruszył wraz z karawaną do Aleksandrii, a następnie do Kairu. Bogactwo stolicy Egiptu - jednego z głównych ośrodków handlowych ówczesnego świata - zrobiło na nim ogromne wrażenie, lecz postanowił nie zatrzymywać się tam na długo. Udał się do sudańskiego portu Aidab, skąd miał nadzieję pokonać ostatni etap drogi do Mekki na statku płynącym przez Morze Czerwone. Powstanie lokalnych watażków, wymierzone przeciwko ich egipskim zwierzchnikom, sprawiło jednak, że podróż morska stała się niemożliwa.

Zobacz także: Nieodkryte skarby

Ibn Battuta wrócił więc drogą lądową do Kairu, a następnie skierował się do Damaszku, po drodze mijając święte miasta: Betlejem i Jerozolimę. Dotarłszy do celu, dołączył do karawany złożonej z innych osób wyruszających w hadż, którym panujący w regionie władcy zapewnili ochronę przed atakami Beduinów. Grupa pokonała dystans ponad 1300 kilometrów, dzielący ją od Mekki, w około 50 dni i bez żadnych incydentów, przystając na jakiś czas w pustynnych oazach oraz w mieście Medyna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Ibn Battuta spełnił swój religijny obowiązek, lecz nie miał zamiaru wracać do domu.
 

Wkrótce ciąg dalszy...

* * *

Artykuł nadesłała redakcja portalu BiletyAutokarowe.pl, w którym zorganizujesz tanie podróże do 32 krajów w całej Europie. Zapraszamy również do portalu Lotnicze-Bilety.pl, oferującego bilety na tanie loty do każdego zakątka świata.

ta nowość ma kolejne części: 1|2|3 Następna

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ibn Battuta, Podróże, Znani podróżnicy


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »