Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Szwajcaria  - Przewodnik turystyczny

Szwajcaria

Podstawowe informacje

Konfederacja Szwajcarska

Język urzędowy: niemiecki, francuski, włoski, romansz
Języki używane: niemiecki, francuski, włoski, romansz
Stolica: Berno
Ustrój polityczny: demokracja bezpośrednia, republika federalna
Liczba ludności: 7.72 mln
Powierzchnia: 41 290 km2
Waluta: frank szwajcarski (CHF)
Religia dominująca: chrześcijaństwo
Kod telefoniczny: +41
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 9

Karnawałowa Lucerna w maskach i kostiumach

Nie tylko dla Wenecji nastał czas zabawy. Na ulice szwajcarskiego miasta nad jeziorem Czterech Kantonów już za tydzień wyjdą przebierańcy. »

Najwyższy wiszący most Europy otwarty w Alpach Berneńskich

Titlis Cliff Walk – tak nazywa się most rozpięty na wysokości 3041 m n.p.m. Jego nazwa pochodzi od alpejskiego lodowca Titlis. Spacer po wiszącej nad »

Pociągami przez Szwajcarię

2013 km – taki dystans pokonuje średnio Szwajcar w ciągu roku podróżując po własnym kraju. Tamtejsze koleje są szybkie i punktualne, nowoczesne, bezpi »

Więcej

Opowieści

ilość: 1

Szwajcarski wypas

Pretekstem do podróży był IMM 2011 (Internationale Mini Meeting) - największe doroczne święto fanów samochodu mini morris, które organizuje państwo – zwycięzca losowania. Szwajcari… »
autor: Amber

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Warunki pogodowe na Wyżynie Szwajcarskiej są z reguły umiarkowane. Temperatury poniżej zera występują tu między grudniem a marcem. Średnia temperatura wynosi tutaj 9 °C na wysokości około 500 m. W górach Jura i Alpach na wyższej położonych terenach panują niższe temperatury, a w Alpach także występują lodowce. Na terenach tych występuje także większa ilość opadów. Leżący na południu kanton Ticino posiada subtropikalną roślinność, a temperatura jest średnio o około 2–4 °C wyższa. Według klasyfikacji klimatów Köppena na Wyżynie Szwajcarskiej panuje klimat morski umiarkowany lub oceaniczny, a Alpy zaklasyfikowane zostały jako klimat alpejski albo tundra. W klimacie morskim umiarkowanym lata są chłodne, a zimy łagodne. W górach Jura klimat jest trochę chłodniejszy. W Alpach temperatura maleje, a ilość opadów śniegu rośnie wraz ze wzrostem wysokości. więcej

Dokumenty i wiza:

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu turystycznego do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty. Wymagany jest co najmniej 3-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od daty wjazdu. Szwajcaria jest stroną Układu z Schengen.więcej

Czas:

UTC +1 – zima, UTC +2 – latowięcej

Opis:


Szwajcaria, górzyste państwo, bez dostępu do morza, położone w Europie Zachodniej. Graniczy z pięcioma państwami: Austrią i Liechtensteinem na wschodzie, Francją na zachodzie, Włochami na południu oraz z Niemcami na północy. Jest to jedno z najmniejszych państw Europy. Szwajcaria kojarzona jest zwykle z Alpami, które zajmują południową, południowo-zachodnią i wschodnią część kraju. Na północ od Alp znajduje się Wyżyna Szwajcarska. Na płaskowyżu tym żyje większość ludności Szwajcarii. Na północnym zachodzie wyżyna ograniczona jest przez góry Jura. Większość północnej granicy z Niemcami biegnie wzdłuż Renu, który wpływa do Szwajcarii w pobliżu Schaffhausen. Część granicy z Niemcami oraz część granicy z Austrią przebiega przez jezioro Bodeńskie. Część granicy z Francją przebiega przez jezioro Genewskie. Szwajcaria podzielona jest na 26 kantonów. Kantony leżące na Wyżynie Szwajcarskiej są bardziej zaludnione, uprzemysłowione i z reguły zamieszkane przez protestantów. Kantony alpejskie natomiast są słabiej zaludnione, bardziej nastawione na rolnictwo i turystykę; przeważają tu też katolicy. Szwajcaria z reguły zaliczona jest do Europy Zachodniej, chociaż w niektórych źródłach określana jest raczej jako państwo środkowoeuropejskie. Różnice te wynikają z faktu, że nie ma jednego przyjętego przez wszystkich podziału Europy. Według ONZ oraz National Geographic Szwajcaria leży w Europie Zachodniej. The World Factbook oraz Encyklopedia Britannica umiejscawiają ten kraj w Europie Środkowej. Szwajcaria należy także do regionu zwanego Mitteleuropa (niem. "Europa Środkowa"). Znaczenie tego ostatniego terminu ma charakter nie tylko geograficzny, ale także kulturalny i polityczny.

Kraj jest podzielony również na strefy językowe. W Szwajcarii obowiązują cztery języki urzędowe: niemiecki, którym posługuje się 63,7% populacji, francuski, którym mówi 20,4% populacji, włoski używany przez 6,5% populacji oraz język romansz, którym mówi 0,5% populacji. Na wschód od Berna (z wyjątkiem Ticino) przeważa język niemiecki. Na zachód od Berna przeważa język francuski. Język włoski jest najpowszechniejszym językiem w kantonie Ticino. Romansz, który wywodzi się z łaciny ludowej, najczęściej spotykany jest w kantonie Gryzonia.

Kuchnia Szwajcarii


Tradycyjnym szwajcarskim specjałem jest fondue, które robione jest z roztopionego sera. Sery szwajcarskie takie jak gruyère czy emmentaler podgrzewa się w specjalnym kociołku z dodatkiem pieprzu, czosnku, białego wina i likieru wiśniowego. Do nabierania roztopionego sera używa się świeżego chleba. Szwajcaria oprócz serów może pochwalić się doskonałą czekoladą oraz piwem.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Nie ma ograniczeń ilościowych przy wwo­żeniu i wymianie pieniędzy. Nie ma też restrykcji celnych odbiegających od powszechnie przyjętych standardów.

UBEZPIECZENIE. Honorowana jest Europejska Karta Ubez­pieczenia Zdrowotnego. Jednak ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia i pobytu w szpitalu podróżującym do Szwajcarii zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego – najlepiej takiego, które pokrywa zarówno koszty ewentualnego leczenia szpitalnego, jak i transportu medycznego do Polski.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie ma zagrożeń sanitarno­-epidemiologicznych. Nie są wymagane szczepienia. Opieka medyczna jest na wysokim poziomie. Osoby cierpiące na schorzenia wymagające leczenia lekami psychotropowymi lub pochodnymi środków odurzających powinny mieć przy sobie stosowne zaświadczenie lekarskie.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. W Szwajcarii obowiązuje opłata drogowa w formie rocznej winiety (do nabycia na przejściach granicznych). Zimą zalecana jest jazda na oponach zimowych, a w niektóre regiony górskie, np. okolice Davos, należy zimą zabierać łańcuchy. Samochód nie może mieć tzw. urządzenia anty radarowego – grozi za to kara grzywny oraz konfiskata aparatury. W Szwajcarii istnieje zakaz tzw. dzikiego noclegu poza wyznaczonymi do tego miejscami np. na parkingach przy autostradach.W przypadku podjęcia się nielegalnego noclegu należy się liczyć z kontrolą policji i w konsekwencji dotkliwym mandatem.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Poza terenami, na których odby­wają się ćwiczenia wojskowe, nie ma ograniczeń w podró­żo­waniu. Należy zachować daleko idącą ostrożność, wędrując lub jeżdżąc na nartach w wyższych partiach Alp. Nie wolno zbaczać z wyznaczonych szlaków i zawsze trzeba informować hotel lub kemping o pla­nowanej wyprawie (w przypadku podjęcia akcji ratunkowej turysta musi się liczyć z bardzo wysokimi kosztami).

BEZPIECZEŃSTWO. Nie ma większego zagrożenia prze­stęp­czo­ścią, jednak zdarzają się coraz częstsze kradzieże pieniędzy i dokumentów (zwłaszcza w dużych miastach, jak Zurych czy Genewa, na lotniskach i na dworcach kolejowych).

Galerie z: Szwajcaria



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »