Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Belgia  - Przewodnik turystyczny

Belgia

Podstawowe informacje

Królestwo Belgii

Język urzędowy: francuski, niderlandzki, niemiecki
Języki używane: francuski, niderlandzki, flamandzki, niemiecki, waloński
Stolica: Bruksela
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Liczba ludności: 10.58 mln
Powierzchnia: 30 528 km2
Waluta: euro (EUR, €)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +32
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 6

Pola Mont Saint-Jean czyli tam, gdzie rozegrała się bitwa pod Waterloo

Tylko 22 km dzielą centrum stolicy Belgii, Brukseli od Waterloo, gdzie z kretesem poległ Napoleon, a z nim nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległoś »

Szlakiem Brela po Brukseli, Festiwal jabłek w Modave

„Kocham brukselski akcent” – tak zatytułowana jest inicjatywa pozwalająca na zwiedzanie Brukseli z audio przewodnikiem śladami Jacquesa Brela. Ale to »

Bruksela: Manneken Pis i jego wystawna garderoba

Manneken Pis jest malutki, a gdy goły jak niebożątko – aż przechodzą dreszcze, przy temperaturze na dworze około zera. Ale to przecież absurdalne odcz »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

W Belgii panuje klimat umiarkowany morski. Cechuje się on wysokimi opadami przez cały rok i niskimi amplitudami termicznymi. Średnia temperatura wynosi 3 °C w styczniu i 18 °C w lipcu. Amplitudy roczne nie przekraczają 15 °C. Nieco bardziej kontynentalny klimat posiadają Ardeny, gdzie temperatura zimą często spada poniżej 10 °C. Zimy są łagodne lata chłodne. Cechą klimatu Belgii jest duża wilgotność powietrza, częste opady deszczu i duży poziom zachmurzenia. więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europej­skiej/Euro­pejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Królestwa Belgii do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. więcej

Czas:

UTC +1 – zima, UTC +2 – latowięcej

Turystyka:

Liczne atrakcyjne miejscowości turystyczne, między innymi: Antwerpia, Bruksela, Gandawa, Brugia.więcej

Opis:


Belgia, państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), Unii Zachodnioeuropejskiej (UZE), ONZ oraz NATO. Belgia składa się z trzech regionów: Flandrii, Walonii oraz Regionu Stołecznego Brukseli.

Graniczy od zachodu z Francją (620 km), od południa z Luksemburgiem (148 km), od wschodu z Niemcami (167 km) i od północy z Holandią (450 km). Łączna długość granic lądowych wynosi 1385 km, ponadto istnieje 64 km fragment wybrzeża Morza Północnego. Podzielona jest na trzy strefy językowe: francuską, niderlandzką i niemiecką.

Bruksela, stolica Belgii, jest jednocześnie "stolicą" Unii Europejskiej.

Językami urzędowymi są w Belgii francuski, niderlandzki i niemiecki. Większa część populacji (56%-60%) posługuje się językiem niderlandzkim, około 40%-44% francuskim, bądź walońskim i zaledwie 1% niemieckim.

Pełny opis tutaj.

Belgijska kuchnia


Przez Belgię przed wiekami sprowadzano do Europy ziemniaki i Belgia uchodzi za "twórcę" frytek. Sprzedaje się je w specjalnych budkach, z dodatkiem rozmaitych sosów, które mogą z nich zrobić prawdziwy przysmak. Lokalnym specjałem na wybrzeżu są krokiety krewetkowe, w Mechelen najlepiej smakują potrawy ze szparagów, a w Gandawie i okolicach zjemy najlepszy gulasz z kurcząt (waterzooi). Wszędzie natomiast zdołasz kupić wspaniały ser i mimo że Belgia oferuje mnóstwo gatunków i odmian, znacznie bardziej znane jest belgijskie piwo. Czekolada - można ją jeść i pić, ale największym powodzeniem cieszą się "zwykłe" praliny. Aby poczuć niebo w gębie, koniecznie odwiedź najbliższe Chocolatierť.  Więcej tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Turystów podróżujących po krajach Unii Euro­pejskiej obowiązują ograniczenia ilościowe dotyczące wwozu towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlega­jących odsprzedaży. Określenie „do użytku osobistego” obejmuje także towary przewożone z przeznaczeniem na pre­zenty. 

MELDUNEK. Obywatele polscy w celach turystycznych mogą przebywać na terenie Belgii 3 miesiące (90 dni). Zgodnie z prawem  w przeciągu 10 dni należy zgłosić swój pobyt w urzędzie gminy miejsca zamieszkania (nie dotyczy to osób przebywających w hotelach, pensjonatach, więzieniach, szpitalach, gdzie meldunku dokonuje administracja tych zakładów).

UBEZPIECZENIE. Polisy polskich towarzystw ubezpiecze­niowych są w Belgii uznawane. Posiadanie zielonej karty nie jest obowiązkowe. Uznaje się, że pojazd zarejestrowany w Polsce ma (tak jak w przypadku rejestracji w innych krajach UE) obo­wiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Inne ubezpieczenia są zalecane, ale nie obowiązkowe. 

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Osoby opłacające w Polsce składki na NFZ mają – w nagłych wypadkach – prawo do korzystania w ramach tego ubezpieczenia z opieki zdrowotnej w Belgii. Dokumentem, na którego podstawie osoby przybywające w celach turystycznych mogą korzystać w Belgii z opieki me­dycznej, jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zgodnie z prawem belgijskim pacjent musi najpierw pokryć w całości koszty świadczeń medycznych, a następnie ubiegać się o ich zwrot w miejscowej, belgijskiej kasie chorych, przy czym kasa zwraca tylko część kosztów, pomniej­szonych o tzw. udział własny pacjenta. Pacjent sam opłaca także koszty transportu sanitarnego na terenie Belgii, jak również z Belgii do Polski. 

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Obo­wiąz­kowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Rozmawianie przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu jest zabronione. Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila. Kary za przekroczenie prędkości wynoszą od ok. 140 do 400 EUR. Przekroczenie dozwolonej prędkości o 40 km/godz. (30 km/godz. na obszarze zabudowanym) może być też powodem zatrzymania prawa jazdy. Mandaty trzeba płacić niezwłocznie gotówką, pod rygorem unieru­chomienia pojazdu aż do czasu wniesienia opłaty, co może narazić podróżującego na dodatkowe koszty przymusowego parkowania pojazdu na parkingu policyjnym.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »