kraj:
Dania
autor: KLA
24-08-2012, 13:09 komentarzy: 0

Mały Syrenek z Elsynoru, męska wersja kopenhaskiej Małej Syrenki

Nazywa się Han i jest w zasadzie lustrzanym odbiciem Małej Syrenki. Z wyjątkiem wyraźnie zaznaczonej płci. I materiału, z jakiego jest wykonany – nierdzewnej stali. W przeciwieństwie do swojego wzorca, co 30 sekund otwiera też oczy. No i znajduje się w kojarzonym z „Hamletem” Elsynorze.

Pomnik Hana Pomnik Hana , fot. José Luiz Brandão Flickr CC

Pomnik Hana wykonał team artystów pochodzących z Londynu i Berlina – Michel Elmgreen i Ingar Dragset na zamówienie Urzędu Miasta Elsynoru oraz duńskiej Rady Sztuki.

Nazwa rzeźby nie jest przypadkowa, bo Han po duńsku oznacza też „On” w opozycji do „Niej”, czyli w od razu rzucającej się w oczy, artystycznej aluzji do Małej Syrenki w Kopenhadze. Została ona wykonana przez Edvarda Eriksena prawie dokładnie 100 lat temu (odsłonięcie pomnika nastąpiło w sierpniu 1913 roku!).

Inspiracją dla uroczej rzeźby była baśń Hansa Christiana Andersena „Mała Syrenka”, a modelką – późniejsza żona artysty, tancerka Ellen Price. Elmgreen i Dragset, nie przeczyli, że wzorowali się otwarcie na kopenhaskim pomniku.

Han to po prostu męska wersja, brat bliźniak-syrenki. Nawet siedzi w tej samej pozie na kamieniu nad wodą, a za nim wznosi się miasto z zamkiem Kronborg, gdzie William Szekspir umieścił akcję swojego bodaj najbardziej znanego dramatu, „Hamleta”.

Zobacz także: Hongkong  zbombardowany… włóczką, albo babciny design

Niewinny z pozoru projekt wywołał w państwie duńskim prawdziwą burzę. Niektórzy odczytali go bowiem jako „zamach” na jeden z najbardziej rozpoznawalnych, również za granicą, symboli kraju.

Źródło: Kurositas

Pomnik Hana
fot. José Luiz Brandão Flickr CC

Pomnik Hana
fot. José Luiz Brandão Flickr CC


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Ciekawostki turystyczne, Podróże, Pomnik Hana, Turystyka


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »