Wiedeń: Hiszpańska Szkoła Jazdy, Prater, filharmonicy i tort Sachera
Zbliża się czas bożonarodzeniowych jarmarków, które ożywiają europejskie stolice. Na tych wiedeńskich towarzyszy turystom aniołek Chriskind, który zgodnie z tradycją przynosi prezenty stołecznym dzieciom. To bardzo sympatyczna pora na zwiedzenie miasta „nad pięknym, modrym Dunajem”.Kunsthistorisches Museum, Wiedeń , fot. Herr P., Flickr CC
Po Wiedniu można spokojnie poruszać się na piechotę i jest to najlepszy sposób na zwiedzenie tego miasta.
Trzeba zobaczyć katedrę św. Szczepana i rejon wokół niej czyli I dzielnicę Innerestadt z szeroką ulicą Graben, pełną eleganckich sklepów (należy zajrzeć do sklepu Juliusa Meinla po pyszną kawę!), kościołem św. Piotra, Kaisergruft czyli podziemiami kryjącymi groby Habsburgów, Pałacem Zimowym księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. A także pałac Hofburg, skąd rządzili Habsburgowie i Hiszpańską Szkołę Jazdy jedną z ostatnich kultywujących sztukę klasycznego ujeżdżania wraz z ringiem, który oplata najważniejsze budowle historycznego centrum, w tym Staatsoper jedną z najważniejszych scen świata.
Hofburg w nocy, Wiedeń, fot. Luminitsa, Flickr CC
Amatorzy sztuki powinni zahaczyć też o galerię Albertina, założoną przez księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego (i jego żonę arcyksiężnę Austrii Marię Krystynę) – stąd nazwa. W budynku mieści się jedna z największych na świecie kolekcji grafik. Dosłownie vis a vis znajduje się pięciogwiazdkowy Hotel Sacher, kojarzony z czekoladowym tortem – jedną z gastronomicznych wizytówek Wiednia. W tutejszym menu czołowe miejsca zajmują wienerschnitzel, sznycel po wiedeńsku, czyli po prostu nasz schabowy w panierce i wiener tafelspitz – gotowana wołowina, strudel z jabłkami, a do tego wino z otaczających Wiedeń winnic. W I dzielnicy mieści się również Prunskal, jedna z najpiękniejszych, barokowych bibliotek na świecie.
Ratusz w Wiedniu, fot. darijus, Flickr CC
Gdzie jest Wiedeń? Austria, Zobacz na mapie
Jedno z najwspanialszych muzeów w mieście, przy którym blednie wiele zacnych placówek tego typu w Europie to Kunsthistorisches Museum. Galeria gromadzi bogate zbiory starożytności – greckich, egipskich i rzymskich, rzeźby i eksponaty sztuki figuratywnej. Jednak najbardziej ceniona jest z powodu kolekcji obrazów czołowych mistrzów malarstwa europejskiego i światowego. Ciekawą bo nietypową inicjatywą muzeum jest udostępnienie kolekcji w czwartkowe wieczory (od godz. 18.30 do 21) osobom, które zwiedzanie chcą połączyć z kolacją, jedzoną pod dachem Kunsthistorisches Museum. Analogiczną propozycją są brunche w muzeum.
Kunsthistorisches Museum, Wiedeń, fot. Olivier Bruchez, Flickr CC
Kościół wotywny, Votivkirche – pastisz gotyckiej katedry z II poł. XVIII wieku to inny, obowiązkowy punkt wiedeńskiego zwiedzania. Wiele osób kusi Prater, którego wielkie żelazne koło karuzeli widać z wielu punktów stolicy. Architektoniczną ciekawostką natomiast jest bajecznie kolorowy dom współczesnego architekta Hundertwasserhaus. Warto też zajrzeć do najstarszego w Europie ZOO – Tiergarten.
Prater, Wiedeń, fot. nicubunu.photo, Flickr CC
Wielbiciele secesji mają tu wiele ciekawych obiektów, począwszy od Pawilonu Secesji ( w pobliżu nie można pominąć stołecznego targu Naschmarkt, gdzie oprócz świeżych warzyw i owoców serwuje się doskonałe owoce morza) i obrazów Klimta w galerii Belwederu. Są też domy muzyków i kompozytorów związanych z miastem nad Dunajem: Straussa, Haus der Musik, w którym mieszkał Otton Nicolai, założyciel orkiestry Filharmoników Wiedeńskich, Figarohaus, gdzie mieszkał Mozart. Na koniec ukochana rezydencja Habsburgów – Schoenbrun.
Zobacz także: Listopad miesiącem fotografii w Wiedniu
Kaisergruft, Wiedeń, fot. Olivier Bruchez, Flickr CC
Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »
tagi: Atrakcje turystyczne, Hofburg, Kunsthistorisches Museum, Pałac, Turystyka, Wiedeń
Dodaj komentarz
Aby skomentować musisz się najpierw zalogować
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował.