kraj:
Austria
autor: KLA
12-11-2012, 12:19 komentarzy: 0

Wiedeń: Hiszpańska Szkoła Jazdy, Prater, filharmonicy i tort Sachera

Zbliża się czas bożonarodzeniowych jarmarków, które ożywiają europejskie stolice. Na tych wiedeńskich towarzyszy turystom aniołek Chriskind, który zgodnie z tradycją przynosi prezenty stołecznym dzieciom. To bardzo sympatyczna pora na zwiedzenie miasta „nad pięknym, modrym Dunajem”.

Kunsthistorisches Museum, Wiedeń Kunsthistorisches Museum, Wiedeń , fot. Herr P., Flickr CC

Po Wiedniu można spokojnie poruszać się na piechotę i jest to najlepszy sposób na zwiedzenie tego miasta.

Trzeba zobaczyć katedrę św. Szczepana i rejon wokół niej czyli I dzielnicę Innerestadt z szeroką ulicą Graben, pełną eleganckich sklepów (należy zajrzeć do sklepu Juliusa Meinla po pyszną kawę!), kościołem św. Piotra, Kaisergruft czyli podziemiami kryjącymi groby Habsburgów, Pałacem Zimowym księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. A także pałac Hofburg, skąd rządzili Habsburgowie i Hiszpańską Szkołę Jazdy jedną z ostatnich kultywujących sztukę klasycznego ujeżdżania wraz z ringiem, który oplata najważniejsze budowle historycznego centrum, w tym Staatsoper jedną z najważniejszych scen świata.

Hofburg w nocy, Wiedeń
Hofburg w nocy, Wiedeń, fot. Luminitsa, Flickr CC

Amatorzy sztuki powinni zahaczyć też o galerię Albertina, założoną przez księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego (i jego żonę arcyksiężnę Austrii Marię Krystynę) – stąd nazwa. W budynku mieści się jedna z największych na świecie kolekcji grafik. Dosłownie vis a vis znajduje się pięciogwiazdkowy Hotel Sacher, kojarzony z czekoladowym tortem – jedną z gastronomicznych wizytówek Wiednia. W tutejszym menu czołowe miejsca zajmują wienerschnitzel, sznycel po wiedeńsku, czyli po prostu nasz schabowy w panierce i wiener tafelspitz – gotowana wołowina, strudel z jabłkami, a do tego wino z otaczających Wiedeń winnic. W I dzielnicy mieści się również Prunskal, jedna z najpiękniejszych, barokowych bibliotek na świecie.

Ratusz w Wiedniu
Ratusz w Wiedniu, fot. darijus, Flickr CC

Gdzie jest Wiedeń? Austria, Zobacz na mapieJedno z najwspanialszych muzeów w mieście, przy którym blednie wiele zacnych placówek tego typu w Europie to Kunsthistorisches Museum. Galeria gromadzi bogate zbiory starożytności – greckich, egipskich i rzymskich, rzeźby i eksponaty sztuki figuratywnej. Jednak najbardziej ceniona jest z powodu kolekcji obrazów czołowych mistrzów malarstwa europejskiego i światowego. Ciekawą bo nietypową inicjatywą muzeum jest udostępnienie kolekcji w czwartkowe wieczory (od godz. 18.30 do 21) osobom, które zwiedzanie chcą połączyć z kolacją, jedzoną pod dachem Kunsthistorisches Museum. Analogiczną propozycją są brunche w muzeum.

Kunsthistorisches Museum, Wiedeń
Kunsthistorisches Museum, Wiedeń, fot. Olivier Bruchez, Flickr CC

Kościół wotywny, Votivkirche – pastisz gotyckiej katedry z II poł. XVIII wieku to inny, obowiązkowy punkt wiedeńskiego zwiedzania. Wiele osób kusi Prater, którego wielkie żelazne koło karuzeli widać z wielu punktów stolicy. Architektoniczną ciekawostką natomiast jest bajecznie kolorowy dom współczesnego architekta Hundertwasserhaus. Warto też zajrzeć do najstarszego w Europie ZOO – Tiergarten.

Prater, Wiedeń
Prater, Wiedeń, fot. nicubunu.photo, Flickr CC

Wielbiciele secesji mają tu wiele ciekawych obiektów, począwszy od Pawilonu Secesji ( w pobliżu nie można pominąć stołecznego targu Naschmarkt, gdzie oprócz świeżych warzyw i owoców serwuje się doskonałe owoce morza) i obrazów Klimta w galerii Belwederu. Są też domy muzyków i kompozytorów związanych z miastem nad Dunajem: Straussa, Haus der Musik, w którym mieszkał Otton Nicolai, założyciel orkiestry Filharmoników Wiedeńskich, Figarohaus, gdzie mieszkał Mozart. Na koniec ukochana rezydencja Habsburgów – Schoenbrun.

Zobacz także: Listopad miesiącem fotografii w Wiedniu

Kaisergruft, Wiedeń
Kaisergruft, Wiedeń, fot. Olivier Bruchez, Flickr CC

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Hofburg, Kunsthistorisches Museum, Pałac, Turystyka, Wiedeń


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »