kraj:
Polska
, Warszawa autor: Bartall
02-10-2014 22:10, ocena: 0.00/0 komentarzy: 0

Zima w Polsce,

Krajobrazy z Warszawy

 – relacje z podróży

fot. Bartall

Polska
  
Przez wojnę z zimą co roku marnowane są potężne kwoty na walkę z nią. Temat dotyczy głownie posiadaczy i zarządców majątków. Koszt usuwania sopli z orynnowania w średniej rozmiarów bloku może dochodzić do kilku tysięcy złotych na sezon. Równie problematyczne, mogą być efekty zaprzestania zadań właściciela. Strażnicy miejscy są bezlitośni przy wlepianiu mandatów za tego typu przewinienia. A nie jest to wyłączny problem, który może wyjść na jaw w czasie srogiej zimy. Bardzo często podczas likwidowania sopli z rynien mogą zostać osłabione. Podobnie może być w przypadku usuwania śniegu z dachów. Osłabione poszycie dachowe jest ciągłym problemem.

Właściciele budynków jednorodzinnych także nie mają lepiej. Śnieg zalegający w koszach spustowych w końcu odnajdzie ścieżkę w dół i przedostanie się do środka tworząc niemiłe ślady lub próchna na ścianie.
Dzienne sprzątanie chodników to także bardzo żmudna profesja

Rozwiązaniem owego kłopotu są systemy przeciwoblodzeniowe.
Można zainstalować kable grzewcze w orynnowaniu albo pod powierzchnią chodnika lub wjazdu na parking i znikają problemy.
System przeciwoblodzeniowy z przewodami grzejnymi jest w większości wypadków automatyczny w dużych obiektach. Istnieje opcja załączania ręcznego.
Termostaty mają lub nie sensor temperatury i wilgotności albo sam czujnik temperatury.

Przy samym sensorze temperatury system przeciwoblodzeniowy włącza się we wskazanym przez klienta zakresie temperatur, np. -2 do +2 czyli wtedy kiedy zwykle spada śnieg. Jest to mało ekonomiczne bowiem przewody grzeją czyli zużywają prąd, też wówczas kiedy nie ma opadów.
Sporo skuteczniejszy chociaż droższy w zakupie jest termostat mierzący wilgotność i temperaturę. Włącza się jedynie wtedy jeśli na sensorze pojawi się wilgoć przy zadanej temperaturze i wyłącza jak już jest czysty.
Dysproporcja w cenie między regulatorami to ok. 1100 zł chociaż może być to nawet i 2 tysiące, zależnie od marki. Jednak zwraca się już po 1-2 zimach.
Montaż kabli grzejnych nie jest wielce uciążliwy dla lokatorów i przy przeciętnym budynku pochłania 1-2 dni pracy.
Koszt zakupu systemu przeciwoblodzeniowego to od ok. 2400 zł dla budynku jednorodzinnego do ok. 8-13 tysięcy dla sporej kamienicy.
Reasumując, system przeciwoblodzeniowy to udogodnienie wyraźnie podwyższające wygodę użytkowania. Tak jak wszystkie sprzęty podnoszące komfort musi wymagać pieniędzy ale w tym przypadku zakup się zwraca.

Zgłoś błąd / nadużycie » Przyjazne drukowanie »


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować